Zavolejte nám +420 778 716 085
Dýšina u Plzně

Tip na roadtrip: Kam vyrazit s obytňákem v Chorvatsku, Albánii a Srbsku?

Táhne vás to na jihovýchod a hledáte inspiraci na místa, která stojí za návštěvu? Máme pro vás 15 tipů napříč Chorvatskem, Černou Horou, Albánií a Srbskem, kde se během dovolené v obytném voze vyplatí zastavit.

Během svého dobrodružství můžete prozkoumat celou řadu krásných zákoutí, a tak neskončit v Chorvatsku u moře v některém z těch nejzprofanovanějších míst, kde se lidé převalují na pláži pod slunečníkem. Zároveň je pro nás oblast Balkánu ještě stále trošku exotická, takže o zážitky a dojmy z dovolené v obytňáku tady rozhodně nebude nouze!

Chorvatsko

Posledních 20 let Chorvatsko Čechy neustále láká. Odhady dokonce říkají, že v roce 2023 se tato oblíbená destinaci dočká celého miliónu českých turistů. Aby ne – krásných míst je tu spousta. Byla by ovšem škoda skončit jen na plážích, když můžete objevit skvosty v přírodě i ve městech.

NP Plitvická jezera

Když to vezmeme od severu k jihu, v Chorvatsku rozhodně nejdřív zamiřte k Plitvickým jezerům. Pokud jste u nich byli už před lety, výlet si zopakujte – i tak vás vodní hříčky, které tu příroda stvořila, nadchnou!

Soustava 16 jezer, kaskád a vodopádů se tu rozkládá na ploše 29 482 hektarů, klidně tu tedy můžete strávit celý den a neomrzí vás to. Národní park doporučujeme projít celý – v některých částech budete mimo sezónu možná i úplně sami.

NP Krka

Zhruba dvě hodiny jízdy od Plitvických jezer na vás čeká další přírodní nádhera – NP Krka. I tady hraje hlavní roli voda (svůj název dostal po řece Krka), větší či menší vodopády a různobarevná jezírka. To vše na 109 kilometrech čtverečních.

Nejpůsobivější částí parku jsou podle turistů Skradinské vodopády, tedy asi 400 metrů dlouhé peřeje s výškovým rozdílem necelých 46 metrů.

Budete-li chtít na noc „zakempovat“ u pobřeží, podívejte se třeba do Šibeniku nebo Primoštenu. Obě místa mají svoje kouzlo, můžete si tu dopřát skvělou večeři a lahodný drink a k další zastávce je to už jen kousek.

Split

Pokud se chcete podívat do nějakého toho města, pak se vydejte do Splitu. Jakmile tu opustíte pohodlí obytného auta, budete před sebou mít skvosty, jako je Zlatá brána, Diokleciánův palác, Staroměstská radnice nebo zóna Narodni Trg, kde můžete posedět u dobré kávy nebo pořídit suvenýry.

A to není všechno. Součástí Splitu je i velký park Marjan s vyhlídkami i plážemi, po němž se dá podniknout pěkná procházka.

Modro jezero

Než naberete rychlost a směr jih, zastavte se ještě u jednoho kouzla, které má na svědomí příroda. Je jím Modro jezero u městečka Imotski, něco přes hodinu jízdy na jihovýchod od Splitu.

Na jezero je neustále krásný pohled – shora i při scházení dolů k jeho hladině. Najdete ho totiž v závrtu hlubokém 200 metrů. Nemějte ale obavy. Vede k němu pěkný kamenitý chodník, po němž to dolů i zpátky nahoru zvládne prakticky každý.

Zajímavé je, že voda tu dosahuje hloubky 20–90 metrů (v závislosti na ročním období a množství srážek) a že když náhodou vyschne, hraje se na dně jezera fotbal!

Dubrovník

A teď už ten slíbený jih – samotný jih Chorvatska. Dubrovník je skutečná perla, kterou by byla škoda nechat si ujít. Z nejznámějších míst, která sem jezdí obdivovat turisté z celého světa, můžeme jmenovat:

  • Staré Město: To je právem zapsané na seznamu UNESCO a svou příjemnou atmosféru si udržuje díky péči i tomu, že se sem nejezdí auty. Projít se tu můžete po hlavní pěší třídě Stradun, která si vás okamžitě získá.
  • Starý přístav: Pro malebné pohledy na vlnky moře a na nich houpající se lodě a loďky se vydejte do romantického Starého přístravu.
  • Městské opevnění: Mimořádně zachovalé opevnění tu obepíná celé historické centrum a za poplatek se můžete projít přímo hradbách, které dohromady měří 2 kilometry.
  • Pevnost Lovrinejac: Jakmile se tu ocitnete, pochopíte, proč se jí říká Dubrovnický Gibraltar. Pochází z 11. století a tyčí se do výšky 40 metrů (ode dna moře).
  • Pevnost sv. Jana: Na východním okraji Starého Města najdete i tuto pevnost. Její součástí je Námořní muzeum a také akvárium s mořskými koníky.

Ke stavbám, jež ještě stojí za pozornost, patří Dubrovnická katedrála, nepřehlédnutelný františkánský klášter se 700 let starou a stále fungující lékárnou, dominikánský klášter nebo gotický Knížecí palác.

Tip na roadtrip: Kam se vydat s obytným vozem v Rakousku, Itálii a Slovinsku?

Černá Hora

Když už jste v Dubrovníku a pokračujete v krasojízdě obytným autem dál, určitě budete chtít nahlédnout na území Černé Hory. Pokud nemáte času nazbyt, navštivte aspoň největší přírodní záliv na jihu Jaderského moře.

Boka Kotorska

Boka Kotorska, tedy záliv nedaleko hranice Černé Hory a Chorvatska, nese jméno po jednom z městeček v této oblasti – po městečku Kotor. Všechna zdejší městečka jsou už od středověku úžasně zachovalá a projít se jimi je radost.

Společně s Dinárskými horami opodál vypadá 28 kilometrů dlouhý záliv trošku jako norský fjord a od věci není ani připomenout velkou vzporu, která tu proběhla v roce 1918 a jejímž výsledkem bylo 800 uvězněných námořníků (a čtyři popravení vůdci, z nichž jedním byl český sociální demokrat František Rasch).

Lokalita je to opravdu zajímavá, neotřelá a nadchne vás klidem – zvlášť pokud se sem vydáte až po letních prázdninách.

Albánie

Albánie se v posledních letech stala hitem. Dovolenou v ní si plánují hlavně ti, kteří mají tuto oblast rádi, ale Chorvatsko už jim přijde okoukané a probádané.

Tirana

Zvlášť pokud jste v Albánii poprvé, vypravte se do hlavního města a poznejte gró celé země, v níž turistický ruch teprve pořádně vzkvétá. Největší město v zemi má co nabídnout.

Přímo v centru Tirany se například ocitnete na velkolepém Skanderbegově náměstí, jemuž vévodí socha Skanderbega, albánského národního hrdiny. Opodál už stojí vládní, kulturní a administrativní budovy. Konkrétně musíme jmenovat budovu Národní opery ze 70. let 20. století, Národní historické muzeum, katedrálu Zmrtvýchvstání Krista nebo obří obchodní centrum.

To samozřejmě není všechno. Hojně navštěvované je netradiční muzeum Bunk’Art se dvěma pobočkami. Rázem se ocitnete v jiném světě – na několika patrech tu spatříte celé podzemní město s obrovskými sály nebo soukromými rezidencemi.

Na jihovýchodním okraji Tirany začíná NP Dajt. Národní park obepíná stejnojmenný masiv, který je oblíbený hlavně pro jednodenní výlety z města. Díky moderní lanovce se do zdejší přírody můžete podívat i jen na chvíli – stačí na ni nastoupit v části Porcelani a nechat se vyvézt do nadmořské výšky 1 030 metrů, což je zhruba ve dvou třetinách masivu.

Zmínit musíme taky bulvár Dëshmorët e Kombit, který vede ze Skanderbegova náměstí směrem k univerzitě a fotbalovému stadionu, nebo Tiranský hrad, který je od roku 2018 samostatnou čtvrtí o jedné ulici, jež vypadá jako tradiční arabský bazar.

Drač

Co by kamenem dohodil od metropole, najdete Drač – jedno z největších albánských měst, bývalé hlavní město, největší přístavní město a především lokalitu, kterou si oblíbili turisté. Prohlídka města ovšem není na dlouho, stačí pár hodin. Významné památky jsou u sebe blízko a zároveň jsou blízko k moderní zástavbě.

V Drači se určitě podívejte na zdejší amfiteátr z římského období, který je považován za nejvýznamnější albánskou památku. Chvilku si odpočiňte na pravděpodobně nejkrásnější pláži v severní části Albánie – na Generálově pláži, kterou najdete 35 kilometrů jižně od města. A samozřejmě si užijte, co samotné město nabízí – skvělé jídlo, pití i noční ruch.

Albánská riviéra

Ještě mnohem oblíbenější je Albánská riviéra. Říká se, že jde o nejhezčí část albánského pobřeží, kde se o dokonalé panorama starají hory v kombinaci s nádherně průzračnou vodou moře i památky nebo původní vesnice. Co tu stojí za vidění?

  • Dhërmi: Vesnice pod nejvyšší horou Albánie se v turistické letovisko proměnila relativně nedávno. Najdete tu pěknou, asi kilometr dlouhou oblázkovou pláž, kde ovšem v sezóně bývá poměrně plno. V okolí se dost buduje, což ovšem znamená, že se tu pohodlně ubytujete, dobře najíte a najdete i nějakou tu zábavu.
  • Himara: Tohle město je takový mezistupeň mezi Dhërmi a Sarandou. Není tak rušné jako Saranda, žije to tu ale víc než v Dhërmi. Zdejší pláže patří k nejhezčím v Albánii, navíc ani ve vrcholné sezóně nebývají úplně přecpané. Když si budete chtít od moře odskočit o něco výš, vydejte se na procházku do Staré Himary, která se nachází docela vysoko na kopci a dominuje jí hrad.
  • Ksamil: Toto letovisko je zřejmě tím nejrušnějším v celé oblasti Albánské riviéry. Turisty sem táhnou hlavně písečné pláže a tyrkysová voda, která vyloženě svádí ke koupačce. Kam se hrabe Karibik?
  • Modré oko: Pokud rádi obdivujete přírodu, chvíli se zdržte a zajeďte se podívat také na Modré oko, úchvatně silný pramen, jenž napájí řeku Bistricu. Když na něj přímo dopadají sluneční paprsky, vypadá jako lidská duhovka a zornice. Tento poklad najdete asi 20 kilometrů severovýchodně od Sarandy.

Berat

Berat se pro změnu řadí k nejhezčím městům v této zemi. Je nabité historickými památkami i architektonickými poklady a je to vlastně skvělý příklad zachovalého osmanského města. Uchvátit vás tu může třeba Město tisíce oken, jak se říká malebné muslimské čtvrti Mangalem. Stejně tak v Beratu najdete i křesťanskou čtvrť Gorica na druhém břehu řeky.

Na skále nad řekou Osum stojí pevnost Kala, k níž se pojí legenda o nešťastné lásce, která dala vzniknout právě skále vtěsnané mezi obě zmíněné čtvrti.

Ochridské jezero

Na hranici Albánie a Severní Makedonie najdete další přírodní skvost – Ochridské jezero. Svůj název dostalo po městě Ochrid, které se nachází v makedonské části. Jezero je hluboké až 285 metrů, voda v něm je nádherně čistá a žijí v ní i ojedinělé druhy ryb. Snad i proto je na jezeře hodně rozšířené rybářství. Krásné je tu ale i koupání!

Butrint

Táhne-li vás to do historie, pak si na své přijdete v Butrintu, kde najdete nejnavštěvovanější archeologické naleziště v Albánii. Udělejte si tu zastávku, nechte obytný vůz odpočinout, vydejte se do dávných věků a projděte jimi napříč – vidět tu můžete antické divadlo, akropoli, chrámy a brány, římské lázně nebo baziliku a baptisterium (raně křesťanské památky), to všechno z období od 3. stol. př. n. l. až po 19. stol.

Samotný Butrint vznikl jako řecká kolonie, které se později ujali Římané a Benátčané (a mezitím patřil k Byzanci, i během této doby krásně vzkvétal). Je také součástí národního parku, který tvoří společně s mokřadní krajinou v okolí. 

Albánské Alpy

Po výpravě do historie se můžete zase vydat do hor. Albánské Alpy jsou neuvěřitelně malebné, se všemi svými hlubokými údolími, bystřinami a rozeklanými štíty i tradičními, starobylými vesnicemi.

Albánské Alpy se rozkládají na severu Albánie a zasahují i na území Černé Hory a Kosova. Nejvyšší horou Albánských Alp i Dinárských hor, které se táhnou od Albánie až do Slovinska, je Maja e Jezercës s úctyhodným 2 694 metry.

Pokud máte rádi Alpy, ale jen s těžkým srdcem se o ně „dělíte“ s davy lidí, kteří se do hor jezdí spíš bavit než kochat, tyto Alpy vás nadchnou.

Srbsko

Při této cestě prostě nemůžete vynechat Srbsko. Přece byste nejeli na jeden zátah a riskovali, že minete metropoli a kaňon řeky Uvac?

Bělehrad

Srbské hlavní město je co do počtu obyvatel srovnatelné s Prahou a památek a zajímavých míst taky nabízí požehnaně. První osídlení se tu totiž odehrálo až několik tisícovek let zpátky, takže je z čeho vybírat.

  • Muzea: Pokud máte rádi muzea, můžete se vzdělat v Srbském národním muzeu, Vojenském muzeu nebo Muzeu letectví. Tím výčet nekončí, jen začíná. Najdete tu třeba i Muzeum Nikoly Tesly, kterého obyvatelé této země považují za největšího Srba, a to i přesto, že se narodil na území dnešního Chorvatska.
  • Kalemegdan: Od 80. let 19. století je v Bělehradu díky rozsáhlé rekonstrukci obdivuhodný kulturně-historický komplex Kalemegdan. Jeho součástí je restaurace, kavárna, muzeum, dětské hřiště i zoo, ale především starobylá Bělehradská pevnost.
  • Ulice Knez Mihailova: Bělehradu se říká Paříž Balkánu. Pokud se rádi procházíte po širokých bulvárech, zamiřte k této pěší zóně s nespočtem příjemných restaurací, kavárniček a dalších podniků.
  • Palác Albánie: Výšková budova v centru Bělehradu už je moderní záležitostí. Měří 53 metrů, má 13 pater a její stavba probíhala na konci 30. let 20. století. V době, kdy byla dokončena, se pyšnila titulem nejvyšší budovy na Balkáně.
  • Náměstí republiky (Divadelní náměstí): Toto náměstí je v Bělehradu tím hlavním. Často se tu shromažďují lidé a najdete na něm třeba i Národní muzeum a Národní divadlo. Dominantou náměstí je socha krále Mihaila Obrenoviće na koni.

Kaňon řeky Uvac

I v Srbsku můžete obdivovat přírodu, a to pěkně v celé její kráse. Mezi městy Sjenica a Nova Varoš je nádherný pohled na kaňon řeky Uvac, jehož součástí je nejen samotná řeka, ale i skalní stěny a jeskyně. Meandry této řeky vás naprosto ohromí. Stačí si vybrat jednu z vyhlídek a nechat se tou parádou unést…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *