Zavolejte nám +420 778 716 085
Dýšina u Plzně

Tip na roadtrip: Kam se s obytným vozem vydat v Beneluxu?

půjčovna obytných vozů Plzeň a okolí

Města s neobyčejnou atmosférou, pobřeží Severního moře, které voní dálkami, mlýny nebo sýrové trhy. To na vás čeká, když se vydáte na cestu po Beneluxu

Je to tady. Rozhodli jste se, že vyhledáte spolehlivou půjčovnu obytných vozů, nebo jste si ho dokonce pořídili a chcete se s ním vydat na svůj první roadtrip. Nebo už ho nějakou dobu máte a hledáte inspiraci. Ať je to tak, či onak, mrkněte se s námi tentokrát na krásy Belgie, Nizozemí a Lucemburska!

Vzhledem k tomu, že své zázemí budete mít stále s sebou, nemusíte si dělat starosti, kde složíte hlavu. Není potřeba plánovat podle toho, kde máte zabookované ubytování. Konečně cestujete svobodně. Tak kam to bude?

Nizozemí

Amsterdam

Hlavní město Nizozemí prostě vynechat nesmíte, pokud jste v něm nebyli aspoň pětkrát. Je totiž nesmírně okouzlující všudypřítomnými kanály, hojně navštěvovanými místy i krásnými zákoutími, do kterých se dostanete náhodou, uměním i nespočtem kaváren a barů.

Náš tip: Abyste nemuseli kličkovat metropolí s obytným autem, nechte ho stát poblíž metra a do centra se vydejte na pohodu!

Náměstí Dam

To je absolutním centrem Amsterdamu. Vzniklo na místě původní hráze (o čemž svědčí jeho název) na řece Amstel. Na vodu tu ale nenarazíte. Kanál, který sem vedl, byl během 19. století a dne se tu můžete projít po ulici Damrak.

Náměstí vévodí velkolepá pískovcová budova Královského paláce ze 2. poloviny 17. století. Aby nedošlo k potížím kvůli nestabilnímu bažinatému podloží, půdu tu zpevnilo 13 659 pilot. Obdivuhodný je ale i Nový kostel stojící opodál, Národní památník obětem 2. světové války nebo obchodní dům Bijenkorf.

Dům Anny Frankové

Jestli jste četli Deník Anny Frankové, do malého muzea, které připomíná život židovské dívky během 2. světové války, vás to určitě potáhne. Patří k nejznámějším místům v Amsterdamu a jde skutečně o dům, ve kterém se Anna dva roky skrývala před nacisty.

Rijksmuseum

I milovníci muzeí si v tomto městě přijdou na své. Konkrétně Rijksmuseum je národní muzeum, které ukrývá na 8 000 artefaktů. Mezi nimi jsou nejen známé obrazy například od Rembrandta, ale třeba i sekce věnovaná historii země.

Bloemenmarkt

Pokud se rádi necháte obklopit krásou i vůní nejrůznějších květin, pak se vám bude určitě líbit u kanálu Singel, kde každý den od 9.00 do 17.30 hod. (v neděli od 11.30 hod.) můžete zavítat na nádherný květinový trh, a to během celého roku. Tím nejdůležitějším jsou tu tulipány, nicméně cibulky, které si můžete doma zasadit, seženete i od dalších druhů květin.

Red Light District

Pokud zrovna necestujete s dětmi, které mívají všetečné dotazy, zavítejte pro zajímavost i do vyhlášené Čtvrti červených luceren, která je pro nás do značné míry exotickou záležitostí. Výlohy, za kterými se jako zboží nabízejí velice úsporně oděné ženy, nebo populární coffeeshopy, k nizozemské metropoli nedomyslitelně patří.

Haag

Haag známe hlavně kvůli přítomnosti Mezinárodního soudního dvora a také jako sídlo panovníka, parlamentu a vlády. Už se ale moc neví, že jde o velice příjemné město k návštěvě. Turisty sem může přilákat třeba celá řada historických budov a atmosféra lehce poklidnější než v Amsterdamu nebo Rotterdamu.

Binnenhof

Co vám určitě padne do oka, to je komplex historických budov Binnenhof, kde se schází parlament. Budovy pocházejí už ze 13. století a jejich jádro tvoří Míčovna, Rytířský sál a Velký rytířský sál. Ostatní budovy vytvářejí obdélník a tím i velké a malé nádvoří. Krásnou součástí je i zlacená novogotická fontána se sochou krále Viléma II.

Grote Kerk

Velký kostel sv. Jakuba patří společně s Binnenhofem mezi nejstarší budovy ve městě. Původní dřevěná stavba tu byla už ve 13. století, kamenný kostel pak vznikal od roku 1355 a dodnes je nádhernou ukázkou gotického slohu.

Součástí kostela je největší holandská zvonkohra, kterou tvoří 51 zvonů. A to není všechno – právě v tomto kostele se konávají svatby a křtiny členů holandské královské rodiny.

Palác Noordeinde

Klasicistní budova, jež je jedním ze tří oficiálních paláců královské rodiny, vznikla ze středověkého statku v roce 1533. Navzdory tomu jsou její součástí sklepy ve své nejranější podobě. Tento klenot by byla škoda v Haagu nevidět.

Madurodam

Pokud máte rádi zmenšeniny, vydejte se za poznáním všeho, čím je Nizozemí ve světě slavné, do parku miniatur zvaného Madurodam. Všechny modely jsou vytvořeny v poměru 1:25 a ohromí vás i těmi nejmenšími skvěle propracovanými detaily.

Palác míru

Vaší pozornosti by neměl ujít ani Palác míru, v němž sídlí Akademie mezinárodního práva, Mezinárodní soudní dvůr a Stálý rozhodčí soud. Budova je totiž opravdu impozantní a představuje novorenesanční styl v celé jeho kráse. Zajímavé je například to, že mramor na stavbu pochází z Itálie, fontána je z Dánska, koberce z Japonska… A tím celá plejáda určitě nekončí.

Strand Kijkduin

Budete-li se do Holandska vydávat v létě, možná uvítáte i nějakou tu pláž. Tou může být třeba Kijkduin nedaleko Haagu. Široká pláž se světlounkým pískem a dunami je obvykle skvěle udržovaná a nabízí všechno, co k času strávenému u moře patří – třeba občerstvení i lehátka.

Kinderdijk

Co by to bylo za výlet do Holandska, kdybyste neviděli parádní soustavu 19 mlýnů ve vesnici Kinderdijk? Ty pocházejí zhruba z poloviny 18. století a byly postaveny, aby odváděly vodu ze zdejšího poldru. Projděte se tu obou březích kanálu a nenechte si ujít prohlídku jednoho otevřeného mlýna.

Alkmaar

Milujete sýry? Pak jednoduše musíte zavítat i do Alkmaaru, městečka, které je proslulé svými sýrovými trhy, jež se tu konávají už od 16. století. Od té doby si stále udržují své tradice. Krásnou „sýrovou show“ můžete zkouknout na náměstí Waagplein a pak se vydejte třeba do zdejšího muzea, kde na vás čeká… Samozřejmě sýr.

Belgie

Tato země je turisty stále ještě dost podceňovaná. A to je škoda!

Brusel

Vybrat to nejlepší z Bruselu je hodně těžký úkol. Belgická metropole má jedinečné kouzlo, kterým si vás nejspíš hned omotá kolem prstu.

Grand-Place

Jakmile stanete na Hlavním náměstí, nebudete vědět, který vjem máte zpracovat dřív. Středobod města má svou nezpochybnitelnou dominantu – 96 metrů vysokou radniční věž, na kterou se „lepí“ skvostné gotické domy s původem ve 14.–15. století. Náměstí patří k těm nejkrásnějším na světě a my se ani trochu nedivíme. Příležitostí, jak si vychutnat dojem třeba ve společnosti kávy nebo dobrého jídla, je tu také dost.  

Močící sochy

Čůrající chlapeček, Čůrající holčička a Čůrající pes jsou do jisté míry pobuřující, do značné míry vtipné a pěkné. Nejznámější z celé této trojice je Čůrající chlapeček, nenápadná, leč svým významem velká atrakce pocházející z roku 1618. Malou sochu chlapečka čůrajícího do fontány si tu vyfotí snad každý. Jen ji v případném davu turistů musíte najít – je vysoká jen 60 centimetrů!

V roce 1985 vznikl krásný protějšek k Čůrajícímu chlapečkovi, a to Čůrající holčička. Tu je potřeba vypátrat v jedné ze zapadlých uliček centra.

A nakonec je tu Čůrající pes, dílko recese od Toma Frantzena z roku 1988. Tak si ulovte svoji trojici!

Atomium

Když Brusel, tak Atomium. Základní buňka krystalové mřížky železa byla poprvé otevřena v roce 1958 u příležitosti konání světové výstavy Expo 58.

Stavba se tyčí do výšky 102 metrů, veřejnost se může podívat do chodeb a 9 koulí. Uvnitř je restaurace i originální místo pro pořádání výstav. Zajímavé je, že model mřížky 165miliardkrát zvětšený měl být po výstavě v 50. letech zase rozebrán. Setkal se ale s tak velkým obdivem, že stojí dodnes.

Královský palác

Oku návštěvníka zalahodí i Královský palác, neoklasicistní budova, v níž má pracovní sídlo sám belgický král. Když tu vlaje belgická vlajka, král se tu zrovna nachází. Veřejnost se dovnitř dostane jen mezi 21. 7. a počátkem září. Highlightem prohlídky je pak Zrcadlový sál, jehož výzdobu tvoří milión brouků – zlatohlávka thajského.

Mont des Arts

V překladu Pahorek umění je nádherným místem pro odpočinek, když se na chvíli budete chtít oprostit od ruchu města. Mezi turisty je oblíbený zdejší báječně udržovaný park, zajímavá je i královská knihovna nebo Palác Dynastie, v němž je k nalezení muzeum belgické monarchie.

Bruggy

Ne nadarmo se Bruggám říká „Benátky severu“. Jsou krásné, romantické a jejich vizuální doménou jsou historické budovy i všudypřítomné kanály. Ke všemu na každém rohu narazíte na čokoládu, kterou by byla škoda neochutnat, stejně jako kdybyste se nesvezli na člunu po zmíněných kanálech tvořených řekou Reie.

Bruggy vám učarují svým středověkým ražením, protože za poslední stovky let se tady toho moc nezměnilo. V roce 2000 bylo dokonce centrum města zapsáno na seznam UNESCO, aby zejména zdejší gotické stavby nic neohrozilo.

A co ve městě vidět? Rozhodně náměstí Markt, které slouží svému účelu už od roku 958. Na něm najdete tržnici Halle i 83 vysokou věž Belfried. Jistě vás zaujme i náměstí Burg a také bekináž (soubor menších domů obehnaný zdí). Ta bývala domovem bekyní, žen, které utvořily náboženské hnutí uvnitř římskokatolické církve a jejichž cílem bylo sloužit bohu, ale neodloučit se při tom od okolního světa.

Ke zdejším atrakcím patří i několik kostelů, zejména pak kostel Panny Marie ze 13. století, jenž je nejvyšší cihlovou budovou v Evropě a věž kostela vysoká 122 metrů je zase druhou nejvyšší kostelní věží v Belgii. Uvnitř kostela se ukrývá velmi cenná Michelangelova socha Madony s dítětem.

Gent

Podobně okouzlující jako Bruggy je i Gent, další belgické město, které stojí za váš čas. Jeho místo je na soutoku dvou řek, proto vás nejspíš nepřekvapí, že ani tady není nouze o kanály.

Zajímavá je i jeho historie – ve středověku šlo totiž o značně prosperující město, které bylo co do počtu obyvatel jen o něco menší než Paříž, ale zároveň také větší než Londýn. Dnes má Gent asi 265 tisíc obyvatel, a tak nemůže být o srovnání ani řeč. Svou krásou vás ale dostane.

Gravensteen

V samotném centru Gentu na sebe ihned strhne vaši pozornost hrad Gravensteen na soutoku dvou kanálů. Jeho původ se datuje do 80. let 12. století, v průběhu doby ale sloužil i jako soud, věznice, nebo dokonce jako továrna na zpracování bavlny. Díky rozsáhlé rekonstrukci z 19. století je hrad ve skvělém stavu (a na některých místech si uchoval ráz ze 12. století).

Katedrála sv. Bavona

Nejvýznamnější stavba svého druhu ve městě je 89 metrů vysoká římskokatolická katedrála. Ačkoli byl kostel postupně doděláván ještě ve 14. a pak i 16. století, vysvěcen byl už v roce 942. Uvnitř vás zaujmou masivní sloupy a nádherná vitrážová okna i Gentský oltář, jenž patří k nejvýznamnějším belgickým uměleckým dílům.

Gentská zvonice

Nejvyšší stavbou Gentu je 95 metrů vysoká zvonice ze 14. století, jejíž součástí je 50 zvonů, které dříve varovaly obyvatele města před nebezpečím nebo oznamovaly významnou událost. Výška zvonice kdysi určovala, jak moc město prosperuje. I proto ta zdejší patří k nejvyšším v Belgii. A mimochodem – zvuk těchto zvonů je údajně slyšet na ploše 800 hektarů!

Klášter a zahrady sv. Petra

Horké letní dny vám mohou dát pořádně zabrat. Pokud vás vedro zastihne v Gentu, určitě si k odpočinku vyberte zahrady a vinice u kláštera sv. Petra u kanálu Muinkschelde. Za prohlídku stojí i samotný kostel.

Korenmarkt

Na skvělou kávu, něco dobrého k snědku nebo později na drink se vydejte na Korenmarkt, náměstí, které je středem města a na němž se vždycky něco děje, ať už se to tady jen hemží turisty, nebo se tady koná významná akce nejrůznějšího ražení.

Antverpy

Antverpy, ležící na břehu řeky Šeldy, jsou známé především svým přístavem, ale zajímavé jsou i z dalších důvodů. Říká se jim „Rubensovo město“, protože tu žil Peter Paul Rubens, i „Jeruzalém západu“, jelikož tu v 16. století pobývala početná židovská komunita. Aby těch zajímavostí nebylo málo, Antverpy jsou jedním z největších světových center zpracování diamantů.

Původní hradby sice ustoupily parkům a bulvárům, pár menších pevností tu můžete zahlédnout dodnes.

Architektonickou dominantou města je gotická katedrála Panny Marie, jejíž stavba trvala skoro 270 let a skončila v roce 1523. Uvnitř se nachází třeba několik Rubensových děl nebo zvonkohra se 49 zvony.

Za prozkoumání stojí bývalé hlavní tržiště Grote Markt, kterému vévodí renesanční radnice obklopená cechovními domy ze 16. a 17. století. Na Zeleném náměstí vás pak zase může překvapit socha P. P. Rubense v nadživotní velikosti.

Lucembursko

Malé, ale krásné. Lucembursko na cestě nevynechte.

Lucemburk

Svůj roadtrip obytným vozem po Beneluxu můžete zakončit v Lucemburku, hlavním městě malého, leč roztomilého Lucemburska. Svou nezaměnitelnou atmosféru získává díky umístění do skalnaté krajiny a ke všemu nad soutokem dvou řek.

Město, v němž se mimochodem narodil Jan Lucemburský, není velké a projdete ho za pár hodin. Prozkoumejte krásy starého města s budovami z 18. a 19. století, kde nechybí ani kavárničky a jiné příjemné podniky. Najdete tu i nákupní zónu Grande Rue.

Mezi naše další tipy na návštěvu patří zdejší kasematy, Velkovévodský palác a náměstí Viléma II. Na náměstí Place d´Armes najdete spatříte při troše pozornosti pamětní desku Jana Palacha, a pokud se rádi podíváte i na trochu moderny, zavítejte do čtvrti Kirchberg, kde sídlí některé instituce Evropské unie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *