Zavolejte nám +420 778 716 085
Dýšina u Plzně

Tip na roadtrip: Spojte výlet obytným vozem do Paříže s jihem Německa a se Švýcarskem!

půjčovna obytných vozů

Máte pravdu, po Francii by se dalo jezdit do aleluja. Pokud se chcete podívat do Paříže a zbytek objet jindy, připravte se na spojení téhle země s Německem a Švýcarskem. Bude to jízda!

Má-li být váš roadtrip obytným autem pěkně pestrý, pak neváhejte ani chvilku a inspirujte se našimi tipy, kam se podívat v jižní části Německa, kde se zastavit ve Švýcarsku a co kromě Eiffelovky stojí zato v Paříži.

Francie – Paříž

Tato metropole, to je svět sám pro sebe. Můžete tu strávit týden a každý den budete znovu a znovu žasnout nad tím, co všechno nabízí. Co tedy v Paříži vidět, když vynecháme Eiffelovu věž, Vítězný oblouk nebo Montmartre?

Pařížské katakomby

Víte, že Paříž je zajímavá i tím, co ukrývá v podzemí? Výprava do katakomb je ale pro silnější povahy, které neomdlévají při návštěvě malé české kostnice.

Pod městem vede asi 200 kilometrů chodeb, které byly v roce 1786 vysvěceny. Od té doby jsou místem pro lidské ostatky. Jak se totiž Paříž rozrůstala, bylo nutné rušit některé hřbitovy. Nechat jen tak pod zemí ostatky zemřelých nepřišlo tehdejším obyvatelům města důstojné a taky se obávali rizika šíření morové nákazy.

Zhruba 20 metrů pod povrchem, kudy se procházejí turisté, tak leží ostatky asi 6 miliónů osob. Do katakomb ročně zavítá na 200 tisíc návštěvníků, ovšem nikoho tu nečeká dálkový pochod po celé délce chodeb. Zpřístupněny jsou asi 2 kilometry, což pro představu a netradiční zážitek z města, které je jinak synonymem romantiky, úplně stačí.

Latinská čtvrť

Když Paříž, tak křivolaké uličky a kavárny či restaurace všech myslitelných designů. Pokud budete chtít dosyta nasát genia loci francouzské metropole, návštěva jedné z nich je prakticky nutností. Vyberte si některou z těch v Latinské čtvrti (Quartier Latin), která je jimi vyhlášená.

Této čtvrti se říká taky čtvrť intelektuálů, studentů a profesorů. Právě tady totiž najdete Sorbonnu, jež patří k nejvýznamnějším univerzitám na celém světě.

Kromě báječných podniků vás tu může zaujmout i nábřežní promenáda při Seině a pěší zóna Rue Muoffetard, která je srdcem čtvrti. Když budete v této lokalitě ve správný čas (tedy ráno vždy kromě pondělí), narazíte i na bohaté farmářské trhy. O lahodnosti ovoce, zeleniny, pečiva nebo šunky a sýrů vám asi nemusíme dlouze vyprávět…

Hřbitov Père-Lachaise

Nechceme vás nabádat k návštěvě ponurých míst, ale když místo dlouhého stání ve frontě na Eiffelovku vyrazíte na hřbitov Père-Lachaise, nebudete litovat. Jde totiž o nejnavštěvovanější hřbitov na světě, který vznikl už na počátku 19. století. Při procházce si tu budete připadat jako v rozlehlé zahradě se stromy a sochařskými díly, kterými zdejší náhrobky rozhodně jsou.

Náhrobků je tu na 70 tisíc a na značné části z nich objevíte jména známých osobností. Namátkou můžeme jmenovat malíře Františka Kupku, rockovou hvězdu Jima Morrisona, dramatika Moliéra nebo zpěvačku Edith Piaf.

Tulerijská zahrada

Tuto oázu si v Paříži nenechávají ujít turisté ani místní, kteří sem rádi chodí na kus řeči. Původní park tu vznikl už v 60. letech 16. století na pokyn Kateřiny Medicejské.

Čeká vás tady nádherná procházka udržovaným parkem, vodní nádrže s tryskami, sochy a nakonec i pár míst, kde si můžete dát dobrou kávu. Co byste neměli minout, to je vítězný oblouk du Carrousel, jenž vznikl díky Napoleonu Bonapartovi a stojí před nádvořím Muzea Louvre.

Velká mešita

Vsadíme se, že když se vydáte do Paříže, navštívíte nějakou tu katedrálu. Co se tentokrát podívat do mešity?

Velká mešita (Grande Mosquée de Paris) je největší a nejstarší mešitou ve Francii, zároveň je třetí největší mešitou v Evropě. Podívat se do ní můžete i jako „nemuslimové“ – každý den kromě pátku a muslimských svátků.

K mešitě, která byla dostavěna v roce 1926 v maurském stylu, nepatří jen modlitební prostory. Její součástí je i knihovna, zahrada nebo škola, na dosah jsou tu čajovny, restaurace a hammam (prostory určené pro masáže a lázně pro turisty).

Tip na roadtrip: Kam se vydat s obytným vozem v Rakousku, Itálii a Slovinsku?

Náš tip: V Paříži se to zrovna nehemží volnými parkovacími místy, natož pak místy pro obytná auta. Odstavte obytňák v blízkosti některé z konečných stanic metra a ušetřete si nervy díky hromadné dopravě!

Švýcarsko

Malé, ale vznešené a plné nádherných míst. Takové je Švýcarsko. Při průjezdu touto zemí si na své taky přijde úplně každý, ale uznáváme, že naprostým rájem je hlavně pro turisty, kteří zbožňují toulky po horách.

Švýcarský národní park

Ve Švýcarsku je jen jeden národní park, zato vás však jistojistě ohromí. Najdete ho v údolí Engadine, kde se rozprostírá na ploše 170 km2 (pro představu – do našich Krkonoš by se „vešel“ 2x a ještě by trochu místa zbylo). Vznikl v roce 1914 jako experiment – lidé chtěli vidět, jak se zdejší příroda bude vyvíjet bez zásahu člověka.

V tomto národním parku můžete projít až 80 kilometrů po turistických stezkách. Nejvyšší horou je Piz Quatterval (3 125 m), to však není jediné lákadlo. Stačí pobýt v nádherné přírodě s hlubokými, převážně borovicovými lesy, říčkami a vysokými štíty, aniž byste museli lámat osobní fyzické rekordy. Je tu prostě nádherně, ať už vkročíte kamkoli.

Asi vás nepřekvapí, že tu žije pestrá škála zvířat. Jen savců je tu na 30 druhů – mezi nimi je například kamzík, svišť nebo kozorožec. V létě se můžete kochat pohledem na louky s rozkvetlým hořcem, devaterníkem nebo alpským mákem. Toto místo jednoduše stojí za to, abyste nechali obytný vůz pár dní stát a objevovali zdejší krásy.

Pizol – Jezerní cesta

Pokud milujete horskou turistiku, pak by vám při pobytu ve Švýcarsku neměla uniknout Jezerní cesta v blízkosti vrcholu Pizol. Je dlouhá 10 kilometrů, čeká vás na ní převýšení 650 metrů, ale není nijak extrémně náročná. Počítá se s tím, že si cestu usnadníte třemi lanovkami (dohromady nahoru i dolů) a vydáte se sem v období od června do října včetně. Pak by neměl nastat žádný problém.

Výchozím bodem pro túru, během níž spatříte pět nádherných horských jezer a stanete i 2 500 m n. m., je městečko Wangs. Přibližte se k němu, jak to půjde, ať můžete hned ráno vyskočit z obytného auta a vyrazit na túru.

Pilatus

Jedním ze symbolů Švýcarska je bezpochyby Pilatus, kde je ovšem třeba za hezkého počasí počítat se spoustou turistů. Nahoru se můžete vydat lanovkou nebo nejstrmější zubačkou na světě (z městečka Alpnachstad). Nahoře pak jen budete žasnout – čekají vás výhledy na Lucernské jezero, švýcarskou část Alp, Černý les a pohoří Jura. Na vrcholu se klidně můžete kochat i dvě hodiny (a možná vám to bude připadat málo).

Čekají vás tu tři vrcholky, na které se můžete vydat – Esel, Oberhaupt a Tomlishorn (ten je nejvyšší, měří 2 132 m). Kromě výhledů po okolí se tu můžete dívat i na pestrou škálu rostlinek, které jsou popsány na tabulkách ve třech jazycích. Ráno a večer zase máte největší šanci, že spatříte kozorohy.

Lucern

Pokud se raději projdete po městě, rozhodně si udělejte zastávku v Lucernu. Město na severozápadním břehu Lucernského jezera platí za společenské a kulturní centrum střední části Švýcarska a najdete v něm celou řadu skvostů. Třeba:

 • Městské hradby: hradby, jejichž součástí je 9 věží (z toho 4 jsou veřejnosti přístupné), vám nabídne nejen „výlet do historie“, ale i krásný výhled na město a jezero. Nezapomeňte se tu zajímat o nejstarší hodiny v Lucernu z roku 1535, které odbíjejí celou hodinu vždy o minutu před těmi ostatními ve městě.
 • Staré město: když se vydáte do města, nutně musíte vidět jeho starou část. V této najdete 4 parádní náměstí se středověkými domy, nad jejichž pestrobarevnými fasádami nejspíš užasnete.
 • Kapellbrücke: Kapličkový most patří k symbolům Lucernu. Pochází z roku 1360 a svůj název získal po nedaleké kapli sv. Petra. Je to nejstarší krytý dřevěný most v Evropě s osmibokou vodárenskou věží. Požár, po němž v roce 1993 musela proběhnout rekonstrukce, bohužel poničil většinu desek s výjevy z historie města, i tak je tu ale na co se dívat.
 • Jezerní promenáda: spojení města a přírody je tu naprosto fascinující. Proto neváhejte a věnujte půlhodinku promenádě na břehu jezera.
 • Rathausquai: nábřeží u radnice je ideálním místem pro odpočinek u něčeho dobrého k jídlu a pití. Těžko se vám odsud bude odcházet!

Tip na roadtrip: Kam vyrazit s obytňákem v Chorvatsku, Albánii a Srbsku?

Curych

Největší švýcarské město je vyhlášené tím, že se nejednou umístilo na žebříčku měst s ideálními podmínkami pro život. Spoustu toho nabízí nejen pro místní, ale i pro turisty. Co by vám nemělo ujít?

 • Niederdorf: historické centrum města, jemuž vévodí velechrám Grossmünster, na němž se začalo pracovat už ve 12. století, i další důležité kostely (třeba Fraumünster ze 13. století s cennými vitrážemi od Chagalla) vás nechají přičichnout k minulosti.
 • Curyšské jezero: podél něj vede příjemná parková promenáda, která takřka vyzývá k procházce.
 • Muzea: ve městě najdete hned několik muzeí – Kunsthaus Zürich se řadí k nejvýznamnějším v Evropě, Švýcarské národní muzeum představující kulturu a historii země nebo Rietberg s exponáty kultur mimo Evropu.
 • Zoologická zahrada: její největší chloubou je sloní park Kaeng Krachan, který má maximálně připomínat přírodní prostředí slonů. Součástí zoo je třeba i deštný prales.
 • Čínský park: park v čínském stylu vám okamžitě přenese do jiného světa. Projděte se jím a nechte se na chvilku unést!

Tip na roadtrip: Kam se s obytným vozem vydat v Beneluxu?

Německo

Německo, to je jeden poklad vedle druhého. Stačí je objevit! Víte, na které zajímavosti můžete narazit v jeho jižní části?

Kostnice a Bodamské jezero

Bodamské jezero na hranici se Švýcarskem je vyhlášené pro vodní radovánky všeho druhu, a to pěkně s výhledem na Alpy.

Na jeho břehu se nachází mimo jiné město Kostnice, které je v našich učebnicích dějepisu nechvalně proslulé jako místo upálení Jana Husa (jehož památník tu jednoduše najdete). Když si ale odmyslíme tuto neveselou kapitolu, město je to impozantní!

Podívejte se například na květinový ostrov Mainau, Muzeum Jana Husa nebo prostě jen projděte okouzlující uličky staré části města a dejte si něco dobrého na zub.

Neuschwanstein

Jestli je na světě nějaký zámek skutečně pohádkový, pak je to právě Neuschwanstein. Tento bavorský klenot ze 2. pol. 19. stol. měl sloužit jako útočiště pro krále Ludvíka II. Bavorského i jako operní scéna pro Richarda Wagnera.

Ačkoli by nejspíš nikdo z architektů stavbu jako celek nepochválil, protože je složená z prvků celé řady slohů, lidé jsou jím fascinováni. A třeba takový Walt Disney? Tomu se zalíbil natolik, že se jím nechal inspirovat při „tvorbě“ zámku spjatého se Šípkovou Růženkou. 

Mnichov

Třetí největší německé město nabízí tolik zajímavostí, že bychom tu s jejich vyjmenováváním byli dlouho. K základu, který byste měli vidět při první návštěvě, ale patří:

 • Marienplatz: hlavní mnichovské náměstí, jehož dominantou je Mariánský sloup (na jeho vrcholku je Panna Marie, patronka Bavorska), vám představí Novou a Starou radnici, Rybí kašnu nebo Frauenkirche, kostel se dvěma věžemi.
 • Olympijský park: v něm se konaly olympijské hry v roce 1972, dnes se tu odehrávají akce všeho druhu, jako koncerty, sportovní utkání nebo festivaly. Na první pohled vás tu zaujme 291 m vysoká televizní věž s vyhlídkou a restaurací.
 • BMW Welt a BMW Museum: Každý, kdo miluje auta, si v Mnichově určitě vyhlédne místo zasvěcené vozům BMW. První továrna společnosti, která původně vyráběla letecké motory, byla otevřena 1922, a to na místě, kde stojí dodnes.
 • Hofbräuhaus: Stejně jako BMW, i pivo k Mnichovu neodmyslitelně patří. Tato pivnice v centru Mnichova byla otevřena už v roce 1897, točí se tu jedno jediné pivo, ale atmosféra je dechberoucí.
 • Mnichovská rezidence: prastarý komplex, jehož původní výstavba začala už ve 14. století, bývala sídlem vévodů i samotného císaře. Jde o největší městský palác v Německu, skládá se ze tří částí a okouzlí vás tu nejen interiéry včetně muzea, ale i nádvoří nebo přilehlé zahrady.

Náš tip: Je to právě Mnichov, kde se každoročně konává největší pivní festival na světě – Octoberfest! Pokud milujete pivo a chcete si festival užít, pak si zapište, že se sem máte vydat během druhé poloviny září. Akce, které se každoročně účastní na 6 miliónů lidí, trvá zpravidla 16 dní a končí vždy první říjnovou neděli. Za tímto zážitkem se vydejte na Tereziánskou louku.

Berchtesgaden

U hranic s Rakouskem, nedaleko Salzburku, má Německo malý a nenápadný výběžek. Ten ovšem ukrývá nádherné scenérie NP Berchtesgaden. Když pomineme, že si lokalitu oblíbil Adolf Hitler, zbývá už jen to krásné – především úchvatné jezero Königssee a přilehlé hory. Ideální místo pro kochání, odpočinek, i pořádný výlet.

Bavorský les

Jestli máte rádi Šumavu, prozkoumejte tentokrát pohoří z druhé strany, té německé. Najdete tu NP Bavorský les, kde se můžete podle libosti toulat po turistických trasách nebo se na přírodu podívat z výšky – z atrakce Baumwipfelpfad Bavarian Forest, což je prakticky stezka v korunách stromů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *