Zavolejte nám +420 778 716 085
Dýšina u Plzně

Tip na roadtrip: Kam se vydat s obytným vozem v Rakousku, Itálii a Slovinsku?

Láká vás vydat se na dovolenou, při které nebudete dlouho na jednom místě? Pak pro vás máme tip na krásná místa v Rakousku, Itálii a ve Slovinsku, která stojí za návštěvu!

Tyto tři země jsou pro roadtrip jako stvořené. Na klasickou dovolenou bez sněhu se do nich můžete vydat od jara do podzimu takřka bez omezení a například v Itálii se ještě během září dočkáte krásných teplot, které vás nebudou nutit balit se do svetrů, ale zároveň vám dovolí pobývat i ve městech, kde je v létě příliš horko.

Kam se tedy vypravit?

Rakousko

Rakousko nabízí skutečné perly a ke všemu ho máme blízko. Cestou z Prahy překročíte hranici už za 2,5 hodiny a pak může krasojízda začít. 

Solná komora

Čím dál oblíbenější jsou v posledních letech jezera Solné komory. U nich můžete jen tak vegetit a v některém z městeček si dát něco dobrého k jídlu, vyzkoušet vodní sporty nebo se vydat na túru do hor, které jsou vždy blízko. Parádně se tu jezdí i na kole a nahoře na kopcích bývají perfektní podmínky pro paragliding.

Voda v jezerech je čistá a v teplejších dnech naprosto vyzývá ke koupání. I když tím nejpopulárnějším jezerem je Wolfgangsee, báječný čas si užijete i u Mondsee, Traunsee nebo Attersee.

A náš tip na výlet? Rozhodně jízda zubačkou z městečka Sankt Wolfgang na Schafberg, odkud si můžete udělat zhruba 15 kilometrů dlouhý výlet zpátky dolů, nebo se nahoře pokochat a pak se zubačkou pohodlně vrátit.

Zell am See / Kaprun

Zell am See a Kaprun, to je další populární oblast, která je poměrně blízko a v níž si můžete užít pár příjemných dní. Jeho symbolem je jezero Zeller See, které je fajn na koupání i vodní sporty, snadno se odsud ale můžete i vydat na přilehlé vrcholky.

Máte-li rádi soutěsky, nevynechte tu zdejší – Soutěsku Sigmunda Thuna. Je dlouhá 750 metrů a nabídne vám procházku po dřevěných lávkách malebným kouskem divoké přírody
i ve výšce 50 metrů nad vodou. Na konci soutěsky pak stanete u nádherně čisté vody Klamsee, kolem nějž je taky příjemná procházka.

 

·       Tip na roadtrip: Kam se s obytným vozem vydat v Beneluxu?

Slovinsko

Slovinsko je malé, ale krásné a zajímavé. Češi ho v posledních letech začali objevovat, proto si ho nenechte ujít ani vy. 

Vintgar

U soutěsek musíme po přesunu z Rakouska do Slovinska zůstat. Jedním z největších lákadel této země je Vintgar, soutěska dlouhá 1 600 metrů, s místy až 250 metrů vysokými skalami.

Vytvořila ji tu řeka Radovna a objevena byla vlastně náhodou, když se tudy v roce 1891 toulal kartograf a místní starosta Jakob Žumer společně s fotografem Benediktem Lergetporerem.

Čeká vás tu procházka po dřevěných chodnících mezi skalisky, nad divokou řekou, v obklopení bujné vegetace. Soutěska Vintgar je jedním z pokladů Triglavského národního parku, na který jsou Slovinci pyšní, jak se sluší a patří.

Bled

Jen pár kilometrů od soutěsky najdete ikonické jezero Bled a stejnojmenné městečko. Jezero na úpatí Julských Alp láká nejen milovníky vody, ale třeba i lovce „insta“ fotek – k focení tu vyloženě svádí ostrůvek s kostelem, a to z nedaleké vyhlídky.

Po jezeře se můžete projet na výletní lodi, v jeho bezprostředním okolí by pak byla škoda neprojít se městečkem a nepodívat se na zdejší hrad, jehož historie sahá až do 11. století.

Lublaň

Jakmile se budete chtít vzdálit od Triglavského národního parku a pokud zrovna nebude příliš horko, vydejte se třeba do slovinské metropole. Její centrum je tak akorát velké na procházku, ale především je malebné.

Příjemné posezení u kávy si naplánujte na nábřeží, projděte se Parkem Tivoli, zavítejte na náměstí Prešernov trg, které je považováno za to hlavní v Lublani, a pak nasedněte na lanovku a nechte se pohodlně vyvézt k hradu, jenž se tyčí nad městem.

Kde se na dovolené ubytovat? Zkuste obytné auto!

Itálie

Kdo by neměl rád Itálii, zemi úchvatné přírody, nebeské gastronomie a všeobecné pohody? Na jejím severu se můžete podívat jak do měst, tak do hor nebo k vodě.

Terst

Začněte rovnou za hranicí se Slovinskem, v úzkém výběžku, jehož dominantou je Terst. Tomu se přezdívá nejméně italské město v Itálii a jsme si jistí, že už v prvních minutách poznáte, proč tomu tak je.

Terst jako by skutečně nebyl italský. Dokud nezabloudíte do maličkých uliček, budete si tu připadat jako v rakouském nebo kterémkoli myslitelném západoevropském městě. Široká třída podél zálivu, na které to perfektně zvládnete i s obytným autem, rozlehlá náměstí, kanál Grande nebo až překvapivě udržované domy, přičemž poznávacím znamením těch italských bývá spíš sympatická oprýskanost.

Máte-li rádi hrady a zámky, neodjíždějte od Terstu moc rychle a zastavte se u zámku Miramare, který vás nadchne svým vzezřením i zahradou.

Caorle

Je čas na trošku toho plážového polehávání? Žádný problém. Tedy pokud se vydáte do Caorle, které platí za typickou dovolenkovou lokalitu, kde vládne relax. Pokud byste snad chtěli takových letovisek zkusit víc, napovíme, že necelou hodinku jízdy odsud najdete o něco živější Bibione.

Caorle nabízí krásné místo u Jaderského moře, ale i pěkné starobylé centrum s nejednou architektonickou perlou. Projděte se tu po hlavní ulici, jíž je Rio Terrà delle Botteghe,

a na chvíli se usaďte do některé ze zdejších kavárniček, které jsou světem samy pro sebe.

Lago di Garda

Kdo by aspoň z vyprávění nebo fotek na internetu neznal Gardské jezero? Největší italské jezero je populární u místních i turistů a nabízí prakticky to samé co rakouská jezera – možnost koupání v krásné vodě, prostor pro vodní sporty, procházky, objevování malebných městeček i dobývání hor, které s vodou tvoří nezapomenutelná panoramata.

Budete-li se chtít vydat na výlet do hor, doporučujeme cestu lanovkou na Monte Baldo, kde se můžete projít po vršcích a pak se lanovkou vrátit zpátky, nebo si naplánujte pěší výlet, při němž sejdete zpátky k jezeru (ale pozor, ještě v květnu tu bývá sníh).

Nezapomeňte nahlédnout taky do Sirmione, městečka na jižním pobřeží jezera, jehož součástí je výběžek s velice fotogenickým hradem.

Bergamo

Když dostanete chuť podívat se do dalšího města, vynechte tentokrát ohromný Milán
a zamiřte do komornější atmosféry Bergama. Pravého italského ducha tu nasajete třeba na náměstí Piazza Vecchia se středověkými stavbami, u neoklasicistní brány Porta Nuova,
u úžasné baziliky Santa Maria Maggiore, v Bergamské katedrále nebo u pevnosti Rocco.

Od věci není ani užít si výhled z kopce San Vigilio, kam si můžete vyšlápnout pěšky nebo se nechat vyvézt lanovkou. Pak se, pokud milujete kavárničky, restaurace a podniky tohoto ražení, můžete projít po ulici Via Torquato Tasso. Čím jiným zakončit průzkum města než nějakou tou dobrotou?

Dolomity

Milovníci hor, teď zbystřete. Jestli jste ještě nebyli v Dolomitách, varujeme vás, že tyto hory vás chytnou a nepustí. Možností túr je tu nepočítaně, z těch nejznámějších můžeme ale jmenovat tu k Tre Cime nebo Cinque Torri. Když vám v Dolomitách vyjde počasí, budete si připadat jako v úplně jiném světě.

Jestli nepatříte zrovna k nejnadšenějším pěším turistům, ale přírodou nepohrdnete, najdete tu spoustu vršků, kam se dá na otočku vypravit lanovkou – k takovým místům patří třeba Sass Pordoi, kde si můžete vychutnat kávu téměř ve 3 000 m n. m. (a odkud se často vychází na vrchol Piz Boé).

Půjčení obytného vozu je maličkost a plán už taky skoro máte. Šťastnou cestu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *