Zavolejte nám +420 778 716 085
Dýšina u Plzně

Tip na roadtrip: Kam se vydat s obytňákem na Sicílii?

Někdo si snovou dovolenou představuje v pětihvězdičkovém hotelu, jiný v obytném autě na cestách po Evropě. Pokud patříte do druhé skupiny a máte v oblibě Itálii, tentokrát si přijdete na své.

Máme pro vás pěknou řádku tipů na to, co rozhodně navštívit na Sicílii, abyste na svůj výlet jen tak nezapomněli!

Messina

Když jedete na Sicílii autem nebo obytným vozem, Messinu neminete. Právě tohle město bude tím, kam na ostrově poprvé vkročíte. Jde o významné přístavní město, do kterého jezdí trajekty z pevniny, konkrétně z Villa San Giovanni.

Budete-li se tu chtít zdržet, vydejte se ke katedrále z 12. století vyvedené v normanském stylu se 60 metrů vysokou zvonicí. Katedrálu si za oběť vzalo děsivé zemětřesení a jejímu stavu nepomohla ani válka. Obnovy se stavba dočkala až v roce 1945. Mimohodem – na zmíněné zvonici spatříte jedny z největších astronomických hodin na světě.

Nad Messinou se vypíná kopec, na němž stojí opuštěná pevnost z 16. století – Forte Castellaccio. V roce 1908 ji poničilo zemětřesení, ve 40. letech 20. století byla krátce využívána jako sirotčinec, ale nadobro se ji oživit nepodařilo.

Taormina

Jedním z absolutně nejkrásnějších pokladů Sicílie je Taormina. Z Messiny dojedete pod kopec, na němž se nachází, za necelou hodinu. Ideální je nechat obytné auto na parkovišti pod kopcem a nahoru vyjít nebo se svézt lanovkou. V Taormině totiž opravdu není místa nazbyt. Odnesete si z ní ale nezapomenutelné zážitky.

Najdete tu nejednu památku. Tou nejvýznamnější je krásně zachovalé řecké divadlo z 3. stol. př. n. l., které se dočkalo úprav do podoby římského amfiteátru (v 1. stol. př. n. l.). Kromě něj se určitě podívejte na zdejší katedrálu, která tu vznikla ve 13. století a díky kamenným blokům a cimbuří vypadá spíš trošku jako pevnost.

Projděte se taky po nádherné pěší zóně Corso Umberto, která spojuje sever a jih staré části města. Nebojte se z ní vykročit do některé z křivolakých uliček a chvilku věnujte i hlavnímu náměstí Piazza IX Aprile, jež je centrem zdejšího života.

Zmínit musíme taky Palazzo Corvaja, jehož základem je věž arabského původu (Arabové obývali ostrov od 9. do 11. století). Stavba budovy se táhla od 13. až do 15. století, na jejím balkóně jsou k vidění ceněné fresky a uvnitř je turistické centrum.

V Taormině není nouze o kavárničky, restaurace a další příjemné podniky, které jen podtrhnou italskou atmosféru tohohle skvostu.

Při pohledu dolů k moři spatříte ostrůvek Isola Bella, na který se podle stavu vody (v závislosti na přílivu a odlivu) dá i nedá dostat suchou nohou. Do roku 1990 ho měla ve vlastnictví zahradnice, která na něm pěstovala exotické rostliny. Teď je ve vlastnictví Sicilského regionu a je volně přístupný.

Parco dell’ Etna

Jen co by z Taorminy kamenem dohodil, stojí Etna, kterou zná každý, kdo vychodil základní školu. Těžko bychom hledali jinou přírodní dominantu Sicílie, než je největší a nejaktivnější sopka na území Evropy.

Díky své výšce přesahující 3 000 metrů ji za dobré viditelnosti uvidíte snad každého zákoutí ostrova. Její stáří se odhaduje na 700 000 let a nejničivější výbuch tu proběhl v 17. století, kdy mu dokonce předcházelo třítýdenní zemětřesení a Etna pak soptila dobré 4 měsíce.

K Etně se můžete vydat, ale od výšky 2 900 metrů oficiálně potřebujete průvodce, jinak vám hrozí pokuta v řádech stovek eur. Jít se k ní dá ze severu a z jihu, síly můžete ušetřit díky lanovce, která vede od hotelu Giovanni Sapienza. Od její horní stanice už pokračujete pěšky nebo terénním autobusem.

Catania

Na východním pobřeží Sicílie můžete pokračovat do Catanie, věčně živého města známého díky kultuře i gastronomii. Jeho pestrá historie se tu odráží na každém rohu – od založení Římany v roce 729 př. n. l. se tu vystřídali třeba Řekové, Arabové nebo Normané.

V roce 1693 bylo město značně poničeno během zemětřesení, jeho obnova ale proběhla v barokním stylu, který dokáže za srdce chytit nejednoho návštěvníka. Catanie platí za kulturní centrum celého ostrova a rozhodně je tu co dělat.

Ze zajímavých míst města můžeme jmenovat náměstí Piazza del Duomo s katedrálou sv. Agáty z 11. století, chrámem San Biagio a kašnu s římskou sochou slona vytesanou z čediče. Uniknout si nenechte antické řecké divadlo v centru, které dokázalo pojmout až 15 000 návštěvníků, nebo hrad Ursino z 13. století, který vznikl jako součást pobřežní obrany a který dneska slouží jako muzeum.

Syrakusy

Dalším nádherným městem na Sicílii, které byste neměli jen tak přejet, jsou Syrakusy. Jde o místo, kde uvidíte pozůstatky snad ze všech epoch, a to zhruba od doby před 2 500 let, kdy bylo město založeno.

Chloubou staré části města je ostrůvek Ortigia, na němž najdete Apollonův chrám, údajně nejstarší antický chrám Velkého Řecka (z počátku 6. stol. př. n. l.). Úchvatné je tu i řecké divadlo z 5. století, které pojalo až 17 000 osob, pevnost Castello Maniace nebo svatyně Plačící Madony. Zajímavých a okouzlujících míst je tu ale nespočet!

Nemůžeme samozřejmě nezmínit, že ze Syrakus pocházel Archimédes, matematik, fyzik, astronom, vynálezce a filozof, který patří k nejvýznamnějším postavám historie.

Noto

Dechberoucí, za slunce zářící. Takové je Noto. Malé město v jihovýchodní části ostrova, ležící asi 10 kilometrů od pobřeží, nenabízí program na celé dny, možná vám na něj bude stačit pár hodin. Věřte ale, že když bude krásné počasí a teplota „tak akorát“, rádi si i na hodinu sednete na schody před zdejší katedrálou a svět se rázem zastaví.

Noto je známé pro své fascinující barokní stavby, díky nimž se společně s několika dalšími sicilskými obcemi dostalo na seznam UNESCO. Jeho historie sahá až do antiky, ale svou (víceméně) dnešní podobu získalo až po zemětřesení, které ho na konci 17. století srovnalo se zemí.

Co konkrétně ve městě určitě vidět?

  • Corso Vittorio Emmanuele. Třída, na kterou vstoupíte Královskou branou, vás provede tím nejniternějším centrem města. Projdete se po ní kolem památek a významných budov, ale i kolem kaváren, restaurací, gelaterií nebo prodejny s tradičními sicilskými arancini (rýžovými koulemi).
  • Dóm (Cattedralo di San Nicoló). Tato budova je tou historicky nejvýznamnější církevní budovou ve městě. Stavba byla dokončena v 18. století a zaujme vás svým pozdně barokním kabátkem s neoklasicistními prvky. Spatříte na ní taky sochy čtyř evangelistů a bez zajímavosti není ani její titul basilica minor, který jí udělil papež Benedikt XVI. V roce 2012.
  • Palác Ducezio. Ten najdete hned naproti zmíněné katedrále. Budova inspirovaná francouzskou palácovou architekturou z 18. století se kdysi využívala jako malé divadlo, dnes plní roli radnice.

Město je prakticky „nabité“ kostely, stačí jen jím procházet. A sama o sobě stačí i procházka po zmíněné hlavní třídě. Sicílii v její plné síle tu ihned ucítíte.

Valle dei Templi

Nedaleko města Agrigento najdete Valle dei Templi (Údolí chrámů), kde zaplesá srdce nejednoho milovníka historie. Krásnou a obohacující procházku si tu ale užijí i všichni ostatní.

Údolí chrámů je (se svou rozlohou více než 1 300 hektarů) největší archeologickou lokalitou na světě! Strávit tu můžete hodinku, ale klidně i celý den. Záleží jen na vás, jak dlouho se budete kochat pozůstatky největších řeckých chrámů na světě nebo stavbami z helénistického a římského období.

Největším lákadlem areálu je Tempio della Concordia, který je i dneska prakticky v původní podobě. Patří k nejzachovalejším antickým památkám planety a jeho vznik datujeme do roku 440 př. n. l. Dalšími perlami jsou Tempio di Giunone nebo Tempio di Eracle, z nějž po děsivém zemětřesení zůstalo 8 sloupů.

Součástí areálu je i zahrada Kolymbetra, v níž rostou pomerančovníky a stařičké olivovníky. Ideální místo pro načerpání energie do dalšího poznávání!

Scala dei Turchi

Na jižním pobřeží Sicílie, jen kousek od Údolí chrámů a Agrigenta, si zastavte u Scala dei Turchi (v překladu Turecké schody). Jde o sněhobílý útes, který vybíhá do moře a díky působení vody a větru svým tvarem skutečně připomíná schody. Navíc na vás bude zářit už z dálky, takže k němu stačí dojít a užít si ho.

A proč se útesu přezdívá právě Turecké schody? Traduje se, že v dávných dobách se oblast často stávala cílem tureckých pirátů. Ti ve vodách u útesu nacházeli úkryt před větrem, a jakmile jim počasí přálo a zachtělo se jim dobývat zdejší vesnice, prostě ho jen přelezli a šli.

Marsala

Znáte dezertní víno Marsala? Pokud ano, vězte, že pochází právě z vinařské oblasti, v níž se nachází stejnojmenné město. Jestli patříte k milovníkům vína, určitě tenhle skvost ochutnejte. A taky se vydejte objevovat zajímavosti města.

Nechte se okouzlit převážně barokním centrem města, kde se nachází Piazza della Repubblica a Duomo San Tomaso. Neváhejte taky navštívit místní všednodenní trhy s rybami, které se o víkendu mění v bary s živou hudbou. Tady se dá italská atmosféra krájet!

Erice

Necelou hodinku jízdy od Marsaly se nachází město Trapani. To stojí za prohlídku, mnohem větší poklad na vás ale čeká, když necháte obytné auto na parkovišti a lanovkou se svezete na kopec do městečka Erice. To je totiž naprosto pohádkové.

Díky lanovce si ušetříte kličkování v serpentýnách, a navíc se před vámi bude během jízdy nádherně otevírat pohled na Trapani.

Jakmile vystoupíte nahoře v Erice, ocitnete se v nádherném historickém horském městečku, které skutečně a právem patří k těm nejkrásnějším místům na Sicílii.

Erice vzniklo už v dávných antických dobách a svůj největší rozmach zažilo během 6.–3. stol. př. n. l. Památky, na které se tu budete dívat, mají podobu z doby od 8. až do 19. století.

Obdivovat tu můžete Kyklopské zdi, normanský hrad Castello di Venere, druhý zdejší hrad Castello Pepoli, katedrálu Chiesa Madre z počátku 14. století… Ale ujišťujeme vás, že ať už v tomhle městečku vkročíte kamkoli, bude se vám tam líbit. Zdejší křivolaké uličky jsou prostě skvostné, stejně jako pohled na sicilské pobřeží, který se vám z kopce naskytne.

Egadské ostrovy

Jestli chcete zažít další nezapomenutelné „wow“, pak se z přístavu Trapani svezte lodí na Egadské ostrovy. Zatímco jižní ostrov Favignana je větší a obydlenější, ten severní, Levanzo, nabízí víc (téměř nedotčené) přírody.

O něco dál, na západ, se nachází ještě nádherný ostrov Isola di Marettimo s nádherným pobřežím a krásnými plážemi. A uvádí se i čtvrtý ostrov, který však nedosahuje rozlohy ani 0,04 km2.

Chybu určitě neuděláte, když prozkoumáte jižní ostrov. Ten se rozkládá na 19,8 km2 a jsou na něm na turisti dokonale připravení. Během letní sezóny jich sem přijíždí i 30 tisíc, takže taková mimosezónní exkurze na zdejší pláže i kopce vůbec nemusí být od věci.

Tempio di Segesta

Jedete si takhle po venkově a najednou před vámi stojí starověký řecký chrám z 5. století. Vážně! Tempio di Segesta najdete na poměrně nečekaném místě, na venkovském svahu, jihozápadně od Castellammare del Golfo.

Segesta bývala politickým centrem elymského národa (jeden ze tří původních národů na Sicílii). O její historii se toho moc neví, obec ale jistě zanikla po nájezdu germánského kmene Vandalů. Turisté tak v nadmořské výšce kolem 300 metrů nacházejí jen její zbytky.

Poměrně nedávno ukázaly archeologické průzkumy, že v oblasti nějakou dobu žili i muslimové – našly se tu zbytky mešity z 12. století a taky muslimské pohřebiště.

Monte Cofano

Zpátky do přírody. Na severovýchodním pobřeží ostrova, nedaleko populárního letoviska San Vito Lo Capo, je přírodní rezervace Monte Cofano, které vévodí stejnojmenná hora. K té se můžete na výlet vydat z nedalekého městečka Cornino nebo se po prašné cestě přiblížit až k bývalému kamenolomu.

Výška kopce je sice 659 m n. m., cesta na něj ale není pro každého. Terén je náročnější, čeká vás i lano, ale pokud nejste pohybově omezení, nebudete vynaloženého úsilí litovat. Z vršku budete mít pobřeží jako na dlani a spatříte i Erice, o kterém už byla řeč.

Zingaro

Na druhém pobřeží výběžku, kterému vévodí San Vito Lo Capo, se nachází další krásná přírodní rezervace – Zingaro. Jde o přímořský přírodní park, v němž si můžete udělat krásný pěší výlet a taky si užít koupání na jedné ze zdejších malebných pláží.

Po výletě se můžete zastavit na něco dobrého v nedalekém turistickém letovisku Castellammare del Golfo, a než do něj sjedete pohlídejte si u silnice vyhlídku na město. Je fascinující!

Palermo

Palermo neoplývá zrovna dobrou pověstí, věřte ale, že vás tu mafie nahánět nebude. Ať už je to s ní v tomhle městě jakkoli, turistům se skutečně vyhýbá. Není tedy důvod Palermo vynechávat. Naopak – v hlavním městě ostrova toho můžete spoustu vidět i zažít. A ochutnat!

Ze zajímavých míst jmenujme Teatro Massimo, největší divadlo v Itálii a jedno z největší v Evropě, Královský palác, jenž původně sloužil jako letní sídlo pro emíry a jehož součástí je kaple v normanském stylu Cappella Palatina, nebo náměstí Piazza Cattedrale, na němž stojí katedrála Santa Vergine Maria Assunta z 12. století (a dokonce na místě, kde dřív bývala mešita).

Nezapomeňte se zastavit na Quattro Canti, křižovatce bulvárů Vittorio Emanuele a Via Madequa. Obě ulice si určitě projděte a během procházky ochutnejte jak arancino (smažené kuličky s rýží a dalšími surovinami), tak cannolo (sladké trubičky s krémem a nejrůznějšími posypkami).

Cefalú

Na pěkné vzpomínky si můžete zadělat také v Cefalú. Městečko na severním pobřeží je nezaměnitelné díky útesu La Rocca, na nějž doporučujeme udělat si procházku – výhled odsud za to opravdu stojí. A stejně tak krásný je pohled z přístavu právě na útes.

Centrum městečka je malé, ale pěkné. Podívat se tu můžete třeba na normanskou katedrálu z 30. let 12. století. Mimo hlavní turistickou sezónu budete mít pocit, že se tu zastavil čas. Tak toho využijete, vychutnejte si vynikající kávu a nikam odsud nepospíchejte.

Parco delle Madonie

V severní části ostrova jsou dva pěkné přírodní parky. Jedním z nich je Parco delle Madonie, který je jako stvořený pro milovníky výletů a túr. Hory, středověké vesničky, zbytky hradů… Pokud vás tahle kombinace láká, zdržte se tu aspoň jeden den.

Parco dei Nebrodi

Druhým ze zmíněných přírodních parků je pak Parco dei Nebrodi, kde si místy užijete naprosto dokonalou izolaci od civilizace. Čekají vás tu lesy a horské pastviny, jezera i mokřady a mírně zaoblené vršky, které sahají do výšky přes 1 800 m n. m.

Bonusový tip: Liparské ostrovy

Máte ještě čas a nemusíte to s obytným vozem valit domů? Pak si dojeďte do městečka Milazzo, odkud vyplouvá trajekt na nedaleké Liparské ostrovy. Šest sopečných ostrovů vám předvede, co je příroda zač – najdete tu jak křišťálové moře, tak horké prameny, doutnající kráter nebo sopka Stromboli chrlící lávu. O zážitky tu není nouze, ať už hledáte cokoli.

Chcete si u nás na svůj další roadtrip půjčit obytné auto? Ozvěte se nám! Možná na vás čeká i výhodná last minute nabídka!

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *