Táhne vás to na dovolenou do Španělska a Portugalska? Máme pro vás tip na roadtrip, který můžete projet nebo se jím jen zlehka inspirovat. Kam se podívat a čeho nebudete litovat?
Jakmile se začne jen trochu přibližovat podzim, spousta z nás pokukuje po mapě, kde bychom si tak mohli prodloužit léto. Pokud vás láká půjčit si obytný vůz a vyrazit za dobrodružstvím na Pyrenejský poloostrov, budou se vám hodit návrhy, kde se rozhodně zastavit. A máme pro vás i dva extra tipy!
Pozor! Pokud cestujete obytňákem se psem, ve Španělsku i Portugalsku si předem zkontrolujte, jestli vás se čtyřnohým parťákem pustí všude, kam byste se rádi podívali. V obou zemích je to dost ošemetné.
- Picos de Europa
- Santiago de Compostela
- Porto
- Sintra
- Lisabon
- Lagos
- Sevilla
- Málaga
- Valencie
- Toledo
- Madrid
- Barcelona
- Montserrat
- Extra tip 1
- Extra tip 2
Picos de Europa
Když dojede na sever Španělska, nejspíš byste se nejradši vydali hned k moři. Pokud ale holdujete spíš horám, věnujte aspoň jeden nebo dva dny pohoří Picos de Europa, které nabízí naprosto báječné příležitosti na túry.
Doporučit můžeme například trasu Ruta del Cares, která vás povede nádherným kaňonem řeky Cares a kterou můžete projít v jednom směru nebo se stejnou cestou vrátit, jakmile to uznáte za vhodné.
O kousek dál si nenechte ujít horskou vesničku Bulnes, která patří k těm nejodlehlejším ve Španělsku. Dostanete se k ní pěšky, ale cestu si můžete usnadnit podzemní lanovkou (z obce Poncebos), kterou se sem dostanete během 7 minut. Bulnes vás přivítá nenapodobitelnou atmosférou dávných časů a vsadíme se, že vás úplně pohltí.
Santiago de Compostela
Santiago de Compostela je známé hlavně jako místo, kde si blaženě vydechnou poutníci, protože dorazili do cíle Svatojakubské pouti. I pokud jen projíždíte kolem, do města zavítejte. Právě díky poutníkům tu panuje nezaměnitelná atmosféra protkaná radostí, úlevou a nadšením.
V Santiagu je tou největší turistickou atrakcí katedrála svatého Jakuba. Tento chrám je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je pohřebištěm jednoho z Kristových apoštolů – Jakuba Většího a původně románská stavba na první pohled zaujme pozdějšími gotickými a barokními prvky. Katedrálu najdete na náměstí Praza da Obradoiro.
Naproti katedrále je hotel řetězce Parador, někdejší královská ubytovna pro poutníky (zřízená na počátku 16. století). Hotel je proslulý tím, že tu každé ráno vyberou 10 poutníků a zdarma je pozvou ke stolu.
Kromě katedrály sv. Jakuba najdete ve městě taky tři kláštery a své kouzlo má i bezcílná procházka okouzlujícími uličkami centra.
Inspirujte se dál! Nejlepší tipy na roadtripy po Evropě a výlety v Česku
Porto
Když se objevíte v Portugalsku, byl by skoro hřích nezavítat do Porta. Druhé největší město v zemi je se svým okolím známé díky portskému vínu. Oproti Lisabonu, v jehož pomyslném stínu stojí, tu panuje mnohem komornější atmosféra… A to je skvělé!
Kromě ochutnávek vína, které si tu milovníci tohoto nápoje v žádném případě nesmí nechat ujít, tady čeká řada dalších zajímavostí.
- Ponte Luís I.: historický most, jenž neodmyslitelně patří k panoramatu města, je jedním z nejslavnějších mostů v Evropě. Za jeho vznikem stojí spolupracovník Gustava Eiffela, německý architekt Théophile Seyring. Most vedoucí přes řeku Duoro začal lidem sloužil v roce 1886. Ve spodní části se mohou pohybovat chodci a auta, v horní pak chodci a zdejší metro (rychlodrážní tramvaj).
- Portská katedrála: k nejstarším a nejzajímavějším památkám patří Sé de Porto, hlavní katolický kostel ve městě. První stavba tu stála už ve 12. století, ale hotová byla až v roce 1737. Proto na ní lze pozorovat prvky románského, gotického i barokního stylu.
- Barrio la Libeira: městskou čtvrť, kterou si zamilují obdivovatelé všeho starého a taky fotografové, najdete na břehu řeky Duoro. Při procházce tudy zažijete neobyčejnou atmosféru uzoučkých uliček s kamennými a pastelově barevnými domy. Na chvíli se zastavte na náměstí Praça da Ribeira a nezapomeňte zamířit taky na náplavku, která je jen pro pěší.
- Avenida dos Aliados: hlavní třída, kterou se v Portu prostě musíte projít, i kdybyste nechtěli. Dovede vás od nádraží São Bento (jež je známé svým Beaux-arts stylem a ozdobnými kachlíky azulejos, které zdobí centrální odjezdovou halu) k radnici a kostelu Nejsvětější trojice. S troškou nadsázky se dá říct, že tento prostor s pěší zónou uprostřed je taková portská obdoba našeho Václavského náměstí – kdykoli se koná důležitá akce, lidé se shromažďují právě tady.
- Praia de Matosinhos: budete-li chtít strávit nějakou chvíli na pláži, vypravte se na tu, která je nejoblíbenější mezi místními i turisty – na Praia de Matosinhos. Ta je v celém Portu nejširší, vlny jsou tu mírnější díky molu a zejména v létě to tu žije i díky přítomnosti barů a restaurací.
Sintra
Kdo jednou do Sintry vkročí (nebo vjede), už na ni nikdy nezapomene. Pohádková obec, kde se to snad pořád hemží turisty, nabízí jeden palác vedle druhého. Palacio National, Palacio da Pena nebo Maurský hrad už jste určitě viděli minimálně na fotkách. Garantujeme vám, že naživo je to samozřejmě úplně jiný level.
Po návštěvě Sintry (nebo před ní) se určitě vydejte ještě na Cabo da Roca, nejzápadnější místo pevninské Evropy!
Co takhle Itálie? Kam s karavanem u Lago di Garda? 10 míst, která si nenechte ujít
Lisabon
Lisabon při objevování krás této země taky nesmíte vynechat, to se rozumí. Portugalská metropole nabízí turistům nejedno „wow místo“, takže se máte na co těšit. Tady je výběr 5 nej míst, kam určitě zamiřte.
- Belémská věž: tato věž je asi tak stejným symbolem Lisabonu jako proslulý most Ponte 25 de Abril. Stojí kousek od kláštera jeronymitů na břehu řeky Tejo, a to už od roku 1521, kdy byla její stavba dokončena. Vybudována byla jako součást lisabonského obranného systému na řece – zdejší přístav totiž býval právě ve čtvrti Belém. Věž z liozového vápence je vysoká 30 metrů a na první pohled zaujme manuelským stylem.
- Hrad sv. Jiří: stojí na kopci nad městem, proto jsou od něj úžasné výhledy. Původně šlo o maurskou citadelu, ve 12. století byla ale přebudována na sídlo portugalských králů. Stavba je skvěle zachovalá, a to navzdory poničení, ke kterému došlo kvůli zemětřesení v roce 1755 (rekonstrukce se odehrála až ve 30. letech 20. století) a turisti se mohou podívat skoro do celého areálu – najdete tu například archeologické sbírky a je tu i camera obscura.
- Lisabonská katedrála: je zasvěcená Panně Marii, jde o hlavní římskokatolický kostel v portugalské metropoli a dojdete k ní při procházce po historické části města. Katedrála vznikla v roce 1150 v románském slohu, ale postupem času se dočkala nejedné přestavby a úpravy, hlavně v gotickém slohu, ale všimnou si lze třeba i manýristických prvků. Tato trojlodní stavba s půdorysem latinského kříže ukrývá ostatky patrona města – Vincenta ze Zaragozy.
- Praça do Comércio: hlavní (a největší) lisabonské náměstí najdete na břehu řeky Tejo. Jeho dominantou je socha krále Josefa I. na koni, konkuruje mu vítězný oblouk z roku 1873 a krásný pohled je i na palácové budovy po třech stranách náměstí. Snadno si tu najdete příjemnou kavárničku nebo restauraci, kde si budete moct dopřát něco dobrého na zub.
- Alfama: za typickou romantikou staré části města se vydejte do čtvrti Alfama, která je tou zdejší nejstarší. Kromě zmíněného hradu a katedrály vás tu čeká spleť krásných uliček, nespočet menších i větších podniků, kde můžete posedět u nějaké té dobroty, a třeba právě tady si můžete pořídit super „instafotku“ se žlutou tramvají.
Lagos
Když portugalské pobřeží, tak Lagos. Město s asi dvacetitisícovou populací se nachází v turisticky oblíbené části země – v Algarve. Najdete tu celou řadu pláží (z nejznámějších jmenujme Praia da Dona Ana, Praia Battata nebo Praia do Pinhão, která je údajně ze zdejších pláží nejkrásnější) a ikonické pískovcové útesy, podél nichž je i krásná procházka (horem, po chodnících) až k majáku na mysu Ponta da Piedade.
Lagos je typické turistické městečko, proto tu nikdy nebudete trpět nedostatkem zábavy, jídla a pití.
Pár praktických rad: Poprvé obytňákem: Vše, co potřebujete před první jízdou vědět
Sevilla
Pokud máte rádi španělská města, Sevillu si určitě zamilujete. Její absolutně jedinečný duch vás uchvátí na první dobrou. Co v nejslunečnějším městě Evropy vidět?
- Plaza de España: Španělské náměstí jejedním slovem dechberoucí. Můžete se na něj stokrát připravit, a stejně vám při příchodu na něj spadne brada. Ohromné půlkruhové náměstí s vodním příkopem, kde se můžete svézt na půjčené loďce, krásné podloubí, spousta místa k sezení na keramických lavičkách a taky mozaiky vyobrazující jednotlivé španělské provincie. Odsud se vám nebude chtít odejít.
- Katedrála Panny Marie: tuto stavbu opravdu nesmíte minout. Jde o jednu z nejvelkolepějších katedrál v Evropě, na které vás zaujme už samotný exteriér (tedy především velikost stavby), ale taky interiér s parádním gotickým zdobením a s významnými díly španělských malířů. Součástí katedrály je věž Giralda, která původně sloužila jako minaret! Zbyla tu po mešitě, kterou Španělé v 15. století „srovnali se zemí“ a na jejímž místě postavili křesťanský svatostánek.
- Alcázar: bývalá maurská pevnost jako by se sem dostala přímo z Pohádek tisíce a jedné noci. Během dvou hodin si můžete projít její nádherně zdobené sály, patia i zahrady, jež jsou ve městě pomyslnou oázou. Z nejzajímavějších částí stavby můžeme jmenovat Pedrův palác nebo Královské komnaty (do těch se dostanete, pokud tu zrovna není přítomná královská rodina, která prostory při pobytu v Seville obývá).
- Plaza de Toros de la Maestranza: jednu z největších arén určenou na kontroverzní býčí zápasy najdete právě v Seville. Turisty sem nejčastěji přiláká pěkná barokní fasáda, hned potom historie a muzeum, které se věnuje koridě. Stavbu si projdete během necelé hodinky a je to opravdu zážitek. Aréna pochází z 19. století (i když její stavba započala už v 18. století).
- Metropol Parasol: i moderní architektura tu pochopitelně má své místo. Pokud budete chtít vidět budovu, která obyvatele Sevilly rozděluje na dva nesmiřitelné tábory, zamiřte k té, které se říká Metropol Parasol. Kupodivu se nachází v samotném centru města a funguje jako slunečník pro náměstí Encarnación. Stačí se sem jen podívat, ale klidně můžete zamířit i do spodní části budovy, v níž je muzeum, nebo do horní části, kde najdete panoramatický chodník s báječnými výhledy.
Další inspirace! Tip na roadtrip: Kam vyrazit s obytňákem v Chorvatsku, Albánii a Srbsku?
Málaga
Šesté největší město Španělska je mezi turisty velice oblíbené. Hned se dozvíte proč. Vybrat pětici míst, kam se musíte podívat, je těžké, ale pro počáteční inspiraci to stačí. Ať se v Málaze vydáte na procházku kamkoli, neuděláte chybu.
- Gibralfaro: tento hrad je jedním ze symbolů Málagy, podobně jako římské divadlo nebo Alcazaba. Vznikl tu ve 14. století, aby chránil pevnost Alcazaba (jistota je jistota). Se zmíněnou pevností ho pojí kamenný koridor o délce 250 metrů. Od hradu je božský výhled na město, tak si ho nenechte ujít.
- Alcazaba: palácová pevnost jištěná hradem Gibralfaro je absolutní top místo pro všechny turisty. Vznikala od 10. do 15. století a dodneška se takřka nezměnila. Dělí se na dvě části – vnější a vnitřní citadelu. Součástí komplexu jsou i krásné zahrady s chodníčky, po nichž je radost se projít.
- Katedrála Málaga: katedrálu Vtělení Páně tu sice začali stavět ve 20. letech 16. století, trvalo to ale přes 200 let, než se dočkala konečné podoby. Její exteriér je tedy ve finále oproti původnímu plánu výrazně barokní, zatímco interiér je střízlivě renesanční. Původně měla mít dvě věže, vznikla ale jen jedna, vysoká 84 metrů.
- Calla Marqués de Larios: parádní pěší zóna s pestrou škálou obchodů, restaurací, cukráren a kaváren. Přesně taková je tato třída, která mimochodem patří mezi nejdražší místa k žití ve Španělsku. Její budování bylo dokončeno v roce 1880 a třída spojuje náměstí Plaza de la Constitución s třídou Alameda Principal kousek od přístavu.
- Muelle Uno: pro turisty lákavá přístavní promenáda s moderními prvky vznikla v roce 2011 a volný čas tu rádi tráví i místní. Projít se, dát si tu něco dobrého, podívat se na moře i na lodě. O to na Muelle Uno běží.
Valencie
Dalším místem, po kterém turisti prahnou, je Valencie. Budete si tu připadat jako v jiném světě. V exotické pohádce.
- Mercat Central: centrální tržiště potěší všechny, kteří si rádi dopřejí maso a sýry, koření, ryby, čerstvé ovoce a zeleninu. Jeden z nejstarších a největších trhů ve Španělsku snad nemůže zklamat, a to i kdybyste snad nechtěli nic koupit – krásná je i samotná budova.
- Katedrála Valencie: chcete se podívat na místo, kde údajně spočívá kalich, který Ježíš použil při poslední večeři? V tom případě se vydejte do této katedrály. Vznikala tu od 13. do 16. století a zaujme nejen samotnou legendou, ale i směsí gotického, románského a barokního stylu. Krásné jsou i fresky v interiéru, jež představují 12 apoštolů.
- Zvonice Miguelete: na osmibokou zvonici vysokou 51 metrů si po 207 schodech určitě vyšlapejte. Nahoře je totiž terasa, ze které se vám naskytne bezkonkurenční pohled široko daleko.
- Torres de Serranos: obdivuhodná mohutná brána se dvěma pětibokými věžemi vznikla na tomto místě ve 14. století jako součást městských hradeb. Jednu dobu dokonce sloužila jako vězení pro rytíře a neposlušnou šlechtu.
- Zahrady Turia: pokud se rádi z ruchu města na chvíli uchýlíte do zahrad, pak pro vás máme dobrou zprávu – ve Valencii vám bude přáno. Tento městský park o rozloze 110 hektarů milují turisti i místní. Chodníčky, plno zeleně a místa jako stvořená pro odpočinek a piknik. Takové to tu je.
Co tato populární trojice? Tip na roadtrip: Kam se vydat s obytným vozem v Rakousku, Itálii a Slovinsku?
Toledo
Pokud rádi cestujete v čase, v Toledu se vám to může splnit. Tohle okouzlující město, respektive jeho stará část, vás přenese do dávných dob jako mávnutím kouzelného proutku.
Toledo je staré víc než 2 000 let. I kdybyste tu nakrásně jen tak procházeli křivolakými uličkami, užijete si tu takto klidně celý den. Obytný vůz určitě nechte na některém z parkovišť na kraji staré části města, protože byste s ním v jádru jen obtížně bojovali. A pak už se vydejte třeba ke zdejším branám, mešitě Cristo de la Luz, katedrále Mudejar nebo synagoze Santa María la Blanca (ano, v Toledu zpozorujete pěkné setkání všech tří monoteistických náboženství).
Dominantou města je ale nepřehlédnutelná gotická katedrála s pěti loděmi, jejíž stavba byla zahájena v roce 1226, ale dokončení se dočkala až na konci 15. století.
Madrid
Španělská metropole je úchvatná, tak si na ni určitě najděte čas. Dorazíte k ní od Toleda během chvilky (je to 70 kilometrů). A co tady?
- Královský palác: budova, která má asi 3 500 místností, takže je považována za největší královský palác v Evropě, je ze své podstaty nepřehlédnutelná. Její stavba trvala 150 let, k dokončení došlo na konci 19. století a turisti na ní mohou oči nechat. Uvnitř se nachází cenné sbírky, například hudebních nástrojů vytvořených Antoniem Stradivariem. Palác vás ale ohromí klidně i jen zvenčí.
- Gran Vía: stejně jako jsme k Václavskému náměstí přirovnali portskou ulici Avenida dos Aliados, můžeme v tom pokračovat i s třídou Gran Vía v Madridu. Ta měří asi 2 kilometry, bez ustání to tu žije a najdete tu nejrůznější obchody, restaurace, hotely i obří kinosály a další podniky. Její součástí je budova Metropolis, kterou jste jistojistě už viděli aspoň na fotkách. Ulice byla vybudována ve 20. století a je úplnou přehlídkou architektonických stylů – vidět tu můžete třeba vídeňskou secesi, art deco nebo mudéjarský styl kombinující evropské umění s islámským.
- Plaza Mayor: dalším must-see je madridské centrální náměstí vybudované na přelomu 16. a 17. století. Zaujme vás neobyčejně silnou atmosférou a pohltí vás svou „uzavřeností“ – ocitnete se totiž v příjemném objetí budovy Casa de la Panaderia s úchvatným podloubím, pod nímž je radost dát si kávu a něco k snědku. Místní se tu rádi scházejí při nejrůznějších příležitostech, turisti tu zase často odpočívají.
- Plaza de Cibeles: tady budete mít pocit, že jste se ocitli v jižních Čechách, konkrétně před zámkem Hluboká. Na Plaza de Cibeles totiž stojí madridská radnice postavená v neoklasicistním stylu, která vám naši chloubu nápadně připomene. Pohled k dokonalosti doladí záplava španělských vlajek a krásná fontána.
- Katedrála Panny Marie Almudenské: když zatoužíte vidět nějakou tu církevní stavbu, v Madridu by vaše nároky mohla splnit ohromná neogotická katedrála spojená s farními stavbami v jeden fenomenální celek. Zvenčí vás dostane, ale uvnitř na vás čeká zážitek ještě mnohem intenzivnější – zvlášť pokud se rádi podíváte na neobyčejné neoklasicistní varhany, barevně zdobený strop a vitráže.
Zkuste úplný jih! Tip na roadtrip: Kam se vydat s obytňákem na Sicílii?
Barcelona
Barcelona je stálice na nebi španělských měst, která by měl aspoň jednou za život navštívit každý. Když si na ni vyhradíte dva dny, věřte, že je budete mít nabité. Pokud chcete navštívit i nějaké to muzeum, počítejte s tím, že to zabere mnohem víc času.
- Sagrada Familia: nejslavnější Gaudího dílo a nejspíš nejvýznamnější památka města začala vznikat v roce 1882, dodneška ale nebyla dokončena. Gaudího životní počin měl být původně jen malým farním kostelem, postupem času ale došlo ke změně a mělo jít o největší křesťanskou svatyni. K dokončení by údajně mělo dojít v roce 2026, kdy uplyne 100 let od mistrova úmrtí. Neskutečně zajímavou a jedinečnou podívanou stavba nabízí zvenčí i zevnitř.
- Park Güell: s Gaudím se v Barceloně pojí řada míst, rozhodně k nim patří Park Güell, ohromný park s nevšedními a barevnými i střízlivějšími architektonickými díly. Kromě toho je odsud místy skutečně krásný výhled na město.
- Monjtuïc: nejen parádní podívanou na město zažijete také na 213 metrů vysokém kopci Montjuïc, který poskytuje velkorysý prostor pro odpočinek v zeleni i zajímavosti, jako je Magická fontána se světelnou, hudební a vodní show, vojenská pevnost Castillo de Montjuïc ze 17. století, olympijský stadion vybudovaný pro LOH 1992, pěkné botanické zahrady nebo telekomunikační věž.
- La Rambla: budete-li se chtít projít po nejznámější ulici Barcelony, pak zamiřte sem. La Rambla spojuje náměstí Plaça de Catalunya s přístavem Port Vell a měří 1,2 kilometru, na nichž potkáte nejen zajímavé obchody a podniky, ale i spoustu pouličních umělců a prodejců. Na každém kroku je tu na co koukat!
- Barri Gotic: ohromné stavby chráněné římskými hradbami, úzké křivolaké uličky, nečekaně krásná zákoutí a atmosféru dávných časů. Přesně to zažijete v okouzlující čtvrti Barri Gotic, jejíž původ se datuje do 1. stol. n. l., ale k důležitým rekonstrukcím tu došlo během středověku a kvůli turistům pak i během 19. a 20. století.
Montserrat
Než opustíte Španělsko a vydáte se z okruhu po Pyrenejském ostrově domů, zakotvěte s obytňákem ještě u Montserratu. Toho totiž rozhodně nebudete litovat.
Tento skvost se nachází jen hodinu jízdy autem od Barcelony, a pokud můžete a chcete se projít i krásnou přírodou, určitě si na něj vyhraďte celý den.
Kromě nádherného benediktinského kláštera, jehož původ sahá až do 11. století, a muzea, které ukrývá nejeden poklad od Picassa, Dalího nebo Chagalla, tu totiž najdete i nejednu pěknou trasu přírodou nad samotnou obcí.
Zdejší skály a hory sice nenabízejí kdovíjak závratnou nadmořskou výšku, i tak si ale můžete dát pěkně do těla (nebo si případně pomoct lanovkou). Na tato panoramata jen tak nezapomenete!
Extra tip 1: Andorra
Milovníci hor, zbystřete! Pokud se vám ještě nechce domů a hory v Andoře nejsou pokryté sněhem (takže nevidíte turistické značení), zastavte se právě v tomto malém státečku.
Země rozlohou skutečně maličká nabízí množství neuvěřitelně krásných míst. A pokud máte jen chvilku, projděte se aspoň po metropoli Andorra la Vella (s asi 23 tisíci obyvateli), kde můžete nakoupit v bezcelní zóně a nad městem si užít pohled na okolní krajinu z některé ze zdejších vyhlídek.
Extra tip 2: Gibraltar
Ze Španělska se dá jednoduše dostat i na území Velké Británie. Netradiční zážitek si můžete odvézt z Gibraltaru, kde najdete skálu Rock of Gibraltar. Za příznivého počasí uvidíte až na africké území a návštěvu vám zpestří všudypřítomné opičky (které ale umí být dost drzé, nepodceňujte je!).
Pozor, pro vstup na území Gibraltaru je třeba mít cestovní pas. Občanka nestačí.
Láká vás dovolená na čtyřech kolech, ale nemáte čím jet? Koukněte se, co nabízí naše půjčovna obytných vozů Plzeň, vyberte si Karla, Huga nebo Luďka a vydejte se, kam vás to táhne!