Bavilo by vás sbalit si nezbytnosti a jen tak se toulat po Česku i dalších zemích? Mít své zázemí stále s sebou a nemuset hledat ubytování? Pronajměte si obytný vůz a tenhle sen se vám splní!
- Co je obytný vůz?
- Výhody pronájmu obytného vozu
- Jak vybrat obytný vůz
- Kam vyrazit s obytňákem
- Na co se nejčastěji ptáte
Co je obytný vůz?
Obytný vůz může být váš domov na čtyřech kolech. Auto, ve kterém se dá bydlet. Dojedete s ním na místo, které vás láká, prozkoumáte ho a zase popojedete dál. Jen co vám bude dovolená stačit.
Výhody pronájmu obytného vozu
Obytný vůz s sebou nese spoustu benefitů. Abyste si jich mohli užít, nemusíte se hned střemhlav pouštět do koupě. S pronájmem vám odpadnou starosti o údržbu. Prostě si užijete dovolenou, vrátíte ho a o víc se nestaráte.
A jaké jsou další výhody?
Cestování na vlastní pěst
Cestovat s cestovkou? Dá se. Ale cestovat na vlastní pěst? To je úplně jiná dimenze poznávání vámi dosud neprozkoumaných částí světa, tedy především Evropy. Uvidíte přesně to, co si naplánujete, a zázemí budete mít kdykoli k dispozici tam, kde jste ho předtím zaparkovali.
Spontánnost a vlastní tempo
Můžete si připravit třeskutě báječný a přesný plán, ale taky můžete improvizovat. Nikdo vás nebude brzdit ani popohánět kupředu, aby se stihlo všechno, co je v itineráři. Ideální je třeba zvolit si pár míst, kam se stoprocentně chcete podívat, omrknout zajímavosti na trase a pak to klidně nechat náhodě. Máte přece volno!
H3 Komfort za každého počasí
Jakmile vás na cestách potká průtrž mračen, pětidenní neustávající déšť, brzká sněhová nadílka nebo ohromující vedro, v obytném voze vám bude vždycky dobře. Tedy v tom moderním a dobře zařízeném.
Vlastní kuchyně
V obytňáku si v pohodě uvaříte. Ocení to nejen alergici a lidé s nejrůznějšími intolerancemi, kteří se jen tak někde nenajedí, ale i ti, kterým „jídlo venku“ nevyhovuje z jiného důvodu, nebo ti, kdo chtějí za tuhle položku ušetřit. Navíc vždycky víte, jakou výbavu v kuchyni máte, na rozdíl od ubytování v soukromí nebo v kempu bez obytného vozu.
Menší náklady za ubytování
Půjčíte si obytňák a jedete. Kromě pronájmu zaplatíte akorát palivo. Vyhnete se koupi letenek (které mohou být v sezóně nepříjemně drahé), nebudete muset platit drahé ubytování (protože to levnější už možná bude obsazené nebo nebude stát za nic) a nemusí vás potkat ani doplácení stravy – jak už padlo, vždycky si v klidu uvaříte ve voze.
Jak vybrat obytný vůz?
Půjčovna obytných vozů není jen jedna. Proto si můžete vybrat přesně takový obytňák, který vám bude vyhovovat, bez větších kompromisů. Na co se při výběru dočasného čtyřkolého parťáka zaměřit?
Velikost a typ obytného vozu
Dejte pozor hlavně na velikost. Je totiž rozdíl, pokud vás jede pět, nebo pokud cestujete dva. Tomu by měly prostory zcela odpovídat. Rozdíly jsou pak i v typech obytných vozů:
- Alkovna: Tenhle obytňák jednoduše poznáte podle střechy převislé přes kabinu. Je vyšší a leze se do něj po vysouvacím žebříku. Převislou část lze vyklopit nahoru, čímž získáte ještě víc prostoru. Většinou se do něj vejde i 6 osob.
- Integrovaný obytný vůz: Vzhledově vám bude nejspíš trochu připomínat autobus. Jeho linie jsou naprosto čisté, pyšní se velkým úložným prostorem a pohodlně tu bude i 4 osobám.
- Polointegrovaný vůz: Ten připomíná spíš dodávku. Jako by šlo o alkovnu, ale chybí mu ona převislá část. Vejdou se do něj i 3 dospělí nebo 2 dospělí a až 3 děti.
Úroveň vybavení
Když se budete rozhodovat mezi obytnými vozy, dívejte se na jejich výbavu. Někomu stačí základ, ale moderní obytňáky nabízejí dokonalý komfort od markýzy přes moskytiéry až po automatickou převodovku. Ptejte si i na to, co je standard a které vybavení je případně za příplatek.
Z vychytávek, které byste možná v obytném voze nečekali (ale v těch našich ji najdete), můžeme zmínit:
- stropní klimatizaci i klimatizaci v kabině řidiče
- tónovaná okna
- elektricky vyhřívaná zpětná zrcátka
- potah sedadel z umělé kůže (u řidiče a spolujezdce)
- čtyřmetrovou markýzu
- sky view
- parkovací kameru
- dotykový displej s CarPlay / Android Auto
- automatickou převodovku
- držák na kola…
Cena za pronájem
Důležitou položku při výběru obytňáku k pronájmu je pro leckoho i cena. Ta je často jiná v letní sezóně a po zbytek roku (mimo období od června do srpna bývá půjčovné nižší
i o polovinu!). Pokud vás tedy neomezují letní prázdniny a chcete se vydat do teplých krajů, kde je i v říjnu nebo listopadu víc než příjemně, zřejmě není moc co řešit.
Na co si dát pozor při pronájmu obytného vozu
Jestli spoléháte na to, že půjčení obytného vozu je jen dočasná záležitost, kterou lze jen tak odbýt, vyvedeme vás z omylu. Aby vaše volno proběhlo klidně a abyste měli všechno, co potřebujete, a nebyli ničím nemile překvapeni, připravte se na řešení následujících věcí.
Zjistěte, co všechno je zohledněno v ceně
Půjčovny obytných vozů často nabízí standardní vybavení za uvedenou cenu, ale k tomu si můžete připlatit i za další vychytávky. Informujte se o tom, co všechno je v ceně a co vás případně bude stát další peníze.
Každá půjčovna to ke všemu může mít jinak. Za to, co je někde standard, už se jinde připlácí. Jen pro zajímavost – co je u nás navíc za poplatek nad uvedené půjčovné?
- plynový gril se dvěma hořáky
- záložní generátor energie, který „utáhne“ i stropní klimatizaci
- vlek nebo podval
- skútr Honda 125 ccm (abyste nemuseli do města za poznáním obytňákem)
Připravte si vratnou kauci
Ať už si kdekoli půjčujete elektrokolo, skialpy, nebo obytný vůz, složení vratné kauce vás nejspíš nemine. Zjistěte si částku ještě před vyzvednutím obytňáku, ať vás to později nezaskočí.
Kauce je sice vratná, slouží ale k tomu, aby bylo z čeho zaplatit případné poničení vybavení.
Doptejte se na omezení nájezdu kilometrů
Může se stát, že půjčovna bude mít i pravidlo o omezeném nájezdu kilometrů. To by vás mohlo značně limitovat a při překročení by vám hrozila sankce. Proto se na tenhle aspekt nezapomeňte zeptat.
Ujistěte se, že máte dostatek míst na spaní
Není snad nic horšího než se v šesti osobách těsnat na místě pro čtyři. Do malého stanu pro dva byste taky rodinu silou netlačili. Nebylo by to komfortní. Pro naprosté pohodlí proto předem zjistěte, pro kolik osob je vybraný obytný vůz k pronájmu dostačující.
Kam vyrazit s obytňákem
Hledáte tipy, kam se vydat s obytňákem na pár dní nebo na měsíc? Spoustu toho můžete zažít u nás i v zahraničí!
Výlety v obytném voze po ČR
Postupně pro vás připravujeme tipy, kde to s obytňákem stojí za to.
Tipy na trasy po Evropě
Některé trasy si vyloženě říkají o projetí. Zkuste tyhle naše tipy. Budeme přidávat další!
- Tip na roadtrip: Kam se s obytným vozem vydat v Beneluxu?
- Tip na roadtrip: Kam se vydat s obytným vozem v Rakousku, Itálii a Slovinsku?
- Tip na roadtrip: Kam vyrazit s obytňákem v Chorvatsku, Albánii a Srbsku?
- Tip na roadtrip: Spojte výlet obytným vozem do Paříže s jihem Německa a se Švýcarskem!
- Tip na roadtrip: Kam se vydat s obytňákem na Sicílii?
Obytňákem k moři
Vyjet si s obytňákem k moři? To je vždycky dobrý nápad! Jednak se budete moci pohodlně přesouvat z místa na místo, když vám to někde nebude vyhovovat, jednak si nebudete muset lámat hlavu s ubytováním, které hlavně v sezóně bývá značně předražené a přebrané.
Jediné, co si musíte pohlídat, jsou pravidla pro stání karavanů a obytných vozů v konkrétní zemi i oblasti (například ve městě a jeho okolí). Ne všude jsou zrovna benevolentní a mohli byste se dočkat pokuty.
Na co se nejčastěji ptáte
Sepsali jsme pro vás i odpovědi na ty nejčastěji kladené dotazy, ať netápete déle, než je nutné.
Kolik stojí pronájem obytného vozu?
Půjčovné se může značně lišit jak mezi půjčovnami, tak podle toho, kdy si obytný vůz chcete užívat – letní sezóna bývá nejdražší. Na druhou stranu se ceny často snižují při výpůjčka na více dní (např. na týden a delší dobu). Cena se může pohybovat zhruba od 2 500 do 4 500 Kč/den.
Jaký řidičák na obytný vůz?
Obytný vůz je samozřejmě podstatně větší než osobní auto. To, jestli vám stačí řidičský průkaz skupiny B, kterým nejspíš disponujete, zjistíte jednoduše. Vystačíte si s ním, pokud hmotnost nepřekročí 3,5 tuny.
Jak řídit obytný vůz?
Není to nic extrémně složitého, ale přece jen je pár věcí, na které je třeba dát si pozor.
- Pamatujte na to, že máte vysoké auto – přesnou výšku byste měli znát, abyste se nedopatřením nepokusili projet příliš nízkým průjezdem (například u podzemních garáží nebo u bran v kempech).
- Než se rozjedete, zavřete všechny skříňky a šuplíky, ať v cíli nesbíráte veškerý jejich obsah z nejrůznějších zákoutí obytňáku.
- Z počátku vám možná chvilku potrvá, než si zvyknete, že zadní část vozu se vychyluje. Na křižovatkách a v zatáčkách si najíždějte s větší rezervou.
- Při parkování požádejte o pomoc spolujezdce nebo kohokoli jiného, kdo vám přijde důvěryhodný.
- Myslete na to, že brzdná dráha je podstatně delší než u osobního vozu.
- Ideální rychlost se pohybuje kolem 110 km/h. Při dlouhé jízdě v rychlosti nad 130 km/h už auto dost trpí.
- Zamykejte, co se dá. Lidi jsou různí a ne všichni mají jen ty nejlepší úmysly…
Je možný dlouhodobý pronájem obytného vozu?
Úplně běžné to není, nemožné ale také ne. Zkuste se nás poptat, promyslíme individuální nabídku.