Když si chcete koupit, nebo aspoň půjčit obytňák, tak nějak počítáte s tím, že do něj naložíte spoustu věcí, aby vám během cesty nic nechybělo. Jenže tady může nastat trošku problém. Je třeba balit obezřetně.
Abychom dobře porozuměli termínu doložnost, je třeba vysvětlit si dva pojmy:
- Prázdná hmotnost vozidla: to je hmotnost vozu bez nákladu, jen s palivem, olejem, chladivem, rezervou a nářadím, bez kterého se neobejdete.
- Maximální přípustná hmotnost vozidla (MPH): to je nejvyšší povolená hmotnost vozidla se vším všudy. Tedy i s vámi jako cestujícími a vaším nákladem (ať už jde o zavazadla, balení piva, kola na držácích, plynové bomby, nebo třeba o vodu v nádrži).
Doložnost (užitečnou hmotnost) si pak představte jako rozdíl mezi maximální přípustnou hmotností a prázdnou hmotností vozidla. Tedy hmotnost všeho, co do auta můžete dát, abyste nepřekročili MPH.
Jak se doložnost obytného vozu týká vás?
Když zajedete do naší půjčovny obytných vozů, dostanete klíčky od obytňáku, který má maximální hmotnost 3,5 tuny. Provozní hmotnost se točí kolem 3 000 kg, plus mínus 15 kg. To by teoreticky znamenalo, že do něj můžete bez obav naložit zhruba 500 kg. Ale pozor – pořád mějte na paměti, že tohoto „nákladu“ musíte započítat i posádku!
Jenže to taky může být i trochu jinak. Někteří výrobci uvádějí provozní hmotnost včetně řidiče (orientačně) a plné nádrže na palivo. Proto je vždy lepší ptát se na konkrétní auto a na to, co do něj lze naložit.
Snadno se totiž stane, že bude karavan místo 3,5 tuny vážit třeba 3,7 tuny. V některých zemích (např. v Rakousku) byste si tím mohli vykoledovat pořádnou pokutu.
Náš tip: Chcete si být jistí, že nepřesáhnete povolenou hmotnost? Nechte si auto zvážit na nájezdové váze! Nejjednodušeji takovou váhu najdete třeba ve sběrných dvorech, na některých STK nebo ve stavebninách. Poplatek za zvážení se pohybuje od 0 do 200 Kč.
Jak je to s doložností našich obytňáků?
V našich autech je reálná doložnost asi 350 kg. Spočítejte celkovou hmotnost osazenstva a podle toho pak balte své potřebnosti.