Čekáte, až ty nejvyšší letní teploty spadnou, abyste se mohli v klidu vydat po Česku s obytňákem a nemuseli se bát, že se upečete? Máme pro vás tipy, kam zamířit a co tam vidět!
V České republice se stellplatzy nebo parkoviště, na nichž můžete pobýt, krásně množí! Vybrali jsme pro vás deset z nich na místech, která by vás opravdu mohla bavit. Podíváte se na sever Čech, Moravu i do Prahy. Tak s chutí do toho!
- Staré Křečany
- Děčínský Sněžník
- Teplice nad Metují
- Trojanovice
- Velké Bílovice
- Kvilda
- Františkovy Lázně
- Karlovy Vary
- Mnetěš
- Praha
Staré Křečany
Severní Čechy jsou neprávem dost opomíjené. A to i mezi turisty. Můžete to ovšem napravit a můžete si být jistí, že mimo hlavní turistickou sezónu nebude „narváno“ ani na těch nejúchvatnějších místech.
Jen co by kamenem dohodil od Rumburka – tak daleko je to na kopec Dymník ve Starých Křečanech, kde najdete nejen bezva výletní restauraci (oblíbenou mezi Čechy i Němci), ale taky skvělou příležitost k pobytu v obytňáku. Pár kroků od auta budete mít rozhlednu a hřiště na discgolf.
Na výlety pak můžete zamířit do Lužických hor (tady vřele doporučujeme Jedlovou, Tolštejn, Luž a na německé straně Oybin) nebo do NP České Švýcarsko, které nabízí takové krásy, jako jsou Jetřichovické skály, Pavlínino údolí, Hřensko a soutěsky nebo světoznámou Pravčickou bránu.
Ve Starých Křečanech je jen parkoviště, na kterém to můžete „zapíchnout“, ovšem bez vybavení a zázemí.
Děčínský Sněžník
Nádhernou přírodu můžete obdivovat i o pár desítek kilometrů západněji. Nedaleko Děčína, na Děčínském Sněžníku, vznikl vůbec první stellplatz v Česku v takové podobě, jak ho známe ze zahraničí.
Najdete tu zdroj vody, můžete tu vypustit odpad, připojíte se k elektřině a k wifi. A v pohodě sem můžou i pejsci. Minimální cena parkovného je 150 Kč (parkování do 5 hodin + servisní poplatek), za každou další hodinu zaplatíte 15 Kč.
A co na Děčínském Sněžníku? Na samotném vrchu se můžete podívat na rozhlednu (a z ní na okolí), na výlet se pak můžete vydat na nádherné Tiské stěny, které jsou součástí Labských pískovců, okouzlí vás i kaňon Labe (například vyhlídka Belveder), Rájec nebo Děčín (zámek, zoo, známá Pastýřská stěna).
Koukněte taky na nejlepší tipy na roadtripy po Evropě a výlety v Česku!
Teplice nad Metují
Chcete-li se posunout spíš na východ, zamiřte k Teplicím nad Metují. Zdejší Stellplatz Adršpach vznikl v roce 2018 a je dokonale vymazlený. Plocha je velká, takže mimo hlavní turistickou sezónu tu místo jistě najdete i bez rezervace.
Každé stání má elektrickou přípojku, jsou tu patřičné výlevky, zdroj pitné vody, ohniště a připojíte se tu i na wifi. Cena stání začíná na 150 Kč a za 24 hodin zaplatíte 450 Kč.
Stellplatz najdete 900 metrů od centra Teplic nad Metují. Jakmile tu zaparkujete, můžete se vydat do malebných Adršpašsko-teplických skal, na Broumovské stěny, zavítat můžete i do Náchoda nebo do polského příhraničního městečka Kudowa-Zdrój.
Trojanovice
Vzhůru na Moravu! Milujete-li hory, můžou se vaší příští zastávkou stát Beskydy, a pokud vás to táhne do města, na své si přijde v naprosto jedinečném prostředí Ostravy.
Zaparkovat můžete v Trojanovicích, jen kousek od Frenštátu pod Radhoštěm. Stellplatz Beskydy Radhošťský rybník nabízí pěkná oddělená stání, najdete tady výlevku, přípojky k elektřině a zdroj vody.
A co podniknout v okolí? Možná že hned od karavanu budete mít výhled na Lysou horu, Radhošť a Velký Javorník – všechny tři vrcholy můžete dobýt. Kromě toho se vám určitě bude líbit na Pustevnách, kde spatříte známé chaty Maměnka a Libušín, na Bílé nebo u vodní nádrže Šance.
Mohlo by vás zajímat: Pozor na přetížení obytňáku. Doložnost můžete snadno „přepálit“
Velké Bílovice
Možná vás láká spíš jižní Morava se svými vinnými sklípky a oblíbeným výletním cílem – Pálavou. Pak na výlet s obytňákem zamiřte do Velkých Bílovic. Zdejší stellplatz přímo sousedí s vinicemi a vinařstvím, funguje po celý rok, je tu 30 míst a zaparkujete tu za 500 Kč za noc.
Najdete tu moderní servisní zónu, k samozřejmostem patří pitná voda, elektřina a výlevky, funguje tu wifi. Děti se zabaví na dětském hřišti a můžete sem vzít i své domácí mazlíčky.
Potom se můžete vypravit do CHKO Pálava, Mikulova nebo do Lednicko-valtického areálu. Přímo u stellplatzu se můžete napojit na cyklostezku, která je koncipovaná jako naučná – nabízí 10 zastavení a 13 informačních tabulí, díky nimž se seznámíte nejen s vinařskou tradicí, ale i se životem vinařů a se samotnými odrůdami vína.
Nejspíš nemusíme připomínat, že když se sem vydáte v období do srpna do listopadu, můžete se těšit na fenomenální burčák!
Kvilda
Když na Šumavu, tak na Kvildu. Karavanové stání Kvilda Stellplatz můžete využít k přespání, ale i k samotnému servisu (vylití odpadu, doplnění vody apod.). Pokud se rozhodnete tu zůstat, je nutné přijet sem po 13.00 hod. a do 13.00 hod. posledního dne pobytu odjet.
Od dubna do září zaplatíte za noc 400 Kč a od října do března pak 600 Kč za noc. Pozor, míst je tu jen deset, proto je lepší si to své zarezervovat předem. Zastavit se tu můžete i na pár hodin – za každou započatou hodinu se platí 100 Kč a za samotný servis rovněž 100 Kč.
A kam na výlet? Zavítat můžete třeba na Modravu, na Chalupskou slať u Borové Lady, do Boubínského pralesa nebo na Třístoličník.
Přečtěte si také: Poprvé obytňákem: Vše, co potřebujete před první jízdou vědět
Františkovy Lázně
A co takhle na samotný západ země? Pokud jste ještě nebyli ve Františkových Lázních, rozhodně to napravte a vydejte se do nich na výlet s obytným vozem.
Stellplatz Relax (u stejnojmenného penzionu) najdete jen kousek od silnice E49 (ale nebojte se, je krásně schovaný!). Je tu celkem 10 míst, přijet můžete kdykoli během dne, plocha je zpevněná zámkovou dlažbou a najdete tu elektřinu, výlevky, veřejné WC, zpoplatněnou sprchu, pitnou vodu a wifi. Nesmíte sem ale s domácími mazlíčky.
Na jídlo se dá zajít do penzionu a můžete si tu objednat i snídani. Za 24 hodin zaplatíte 370 Kč. Navíc zaplatíte případné vytápění obytného vozu elektřinou (100 Kč).
Jakmile si najdete své místečko, vydejte se objevovat kouzlo Františkových Lázní, národní přírodní rezervaci Soos a podívejte se také do Chebu!
Mohlo by vás zajímat: Vezměte s sebou na dovolenou obytňákem i svého pejska. U nás to jde!
Karlovy Vary
Ještě jedny lázně? Tak dobře! Chybu neuděláte, když se vydáte do Karlových Varů, kde to celoročně žije a stále je co obdivovat. Zaparkovat tu můžete netradičně v areálu dostihového závodiště. Pěšky nebo autobusem se za chvíli dostanete do centra města a pak už nezbývá než si ho patřičně užít.
Stellplatz Holoubek nabízí 26 míst pro karavany (6 x 11 metrů pro jedno obytné auto nebo auto s přívěsem), kvalitní a komplexní camper servis (elektřina, pitná voda, výlevka), sociální zařízení a wifi i denní recepci.
Stellplatz můžete využít i jen na servis – cena je 250 Kč. Za parkování tu od března do konce listopadu zaplatíte 700 Kč za 24 hodin, po zbytek roku 300 Kč za 24 hodin.
V Karlových Varech pak určitě nevynechte zdejší kolonády, vřídlo, rozhlednu Diana, vyhlídku Jelení skok, zámeckou věž nebo motýlí dům. V okolí se můžete vypravit za krásami Slavkovského lesa nebo třeba na Boží Dar, Klínovec a další pěkná místa v Krušných horách.
Mnetěš
Zastavit se můžete i na místě, které je pro nás Čechy takřka posvátné. Dojeďte si s obytňákem k Řípu! Stellplatz Říp najdete na okraji obce Mnetěš, necelých 20 kilometrů od Mělníka.
Otevřeno je od dubna do října, za noc zaplatíte 400 Kč a v ceně pak máte použití výlevek a doplnění vody. Samozřejmě se můžete připojit k elektřině.
Přímo od auta dojdete na Říp zhruba během hodinky (3,3 kilometru). V okolí se pak můžete vypravit do Roudnice nad Labem, Litoměřic nebo Terezína.
Přečtěte si také: Obytňák na golf a turnaj? Skvělá volba ubytování a zázemí
Praha
Toulání po Česku zakončíme v hlavním městě, konkrétně na Praze 6, kde se nachází Buliro Stellplatz. Chcete-li si užít pár dní v Praze, ale netoužíte po hotelech nebo jiném ubytování, zaparkujte tady a vydávejte se na výpravy do města právě odsud. K MHD dojdete během 2 minut.
Za 24 hodin stání s obytňákem do 3,5 tuny zaplatíte 750 Kč. Check-in je od 14.00 hod., check-out do 11.30 hod. Za dřívější nebo pozdější příjezd se připlácí. Můžete s sebou vzít i mazlíčka, ale v areálu je potřeba mít ho stále na vodítku. Za elektřinu se ještě doplácí 150 Kč/den.
Kromě elektřiny, pitné vody a výlevek je tu za příplatek možné použít i sprchu, kuchyňku a pračku se sušičkou. Některá parkovací místa jsou přizpůsobená pro handicapované.
Mimochodem – součástí areálu je i veterinární klinika a veřejné psí wellness!
Láká vás výlet po Česku nebo za hranicemi? Půjčte si obytné auto a vyjeďte, kam vás to táhne!