Zavolejte nám +420 778 716 085
Dýšina u Plzně

Kam s karavanem u Lago di Garda? 10 míst, která si nenechte ujít!

Lago di Garda obytňákem

Rozhodli jste se, že si další výlet uděláte ke Gardskému jezeru? Nedivíme se, ono samo i jeho okolí, to je prostě krása střídající nádheru. Máme pro vás tipy na úžasná místa i na to, kde to s obytňákem „zapíchnout“.

Jen se mrkněte, jak je tam božsky. Výletu na Gardu snad nikdy nemůžete litovat.

Kam se podívat? Tipy na poklady u Gardského jezera

Nejdřív se tedy koukneme na místa, která rozhodně stojí za hřích a nějaký ten strávený čas.

Sirmione

Sirmione je úplný klenot, který byste u Lago di Garda neměli minout. Tohle městečko nabízí skvostnou kombinaci historického půvabu a relaxace u jezera, navíc jedinečně umístěnou na poloostrůvku.

Dominantou městečka, které čítá kolem 8 tisíc obyvatel, je pevnost Scaligera z 2. pol. 14. stol., která časem pozbyla svou původní důležitost a sloužila jako skladiště nebo kasárna. Po 1. světové válce tu vzniklo muzeum, které můžete navštívit i dneska, a došlo i k rozsáhlé rekonstrukci. Proto Scaligera patří k nejzachovalejším hradům v Itálii.

Kromě pevnosti jsou v Sirmione obdivuhodné taky termální lázně přímo na břehu jezera, jež nabízejí vnitřní i venkovní bazény. V létě vám ale nejspíš přijdou vhod hlavně zdejší pláže. Doporučit můžeme oblázkovou pláž Spiaggia delle Muse a dvě travnaté – Lido Galeazzi a Spiaggia Brema.

Sirmione

Přečtěte si taky: Tip na roadtrip: Kam se vydat s obytňákem na Sicílii?

Monte Baldo

Pro milovníky přírody a hor jako by tu kdosi shůry stvořil Monte Baldo. Můžete si na něj vyšlápnout od jezera pěšky, ale víc možná oceníte lanovku, která jezdí nahoru na hřeben z obce Malcesine.

Ušetřenou energii pak můžete věnovat túře po vrcholcích i pěšímu návratu ke spodní stanici lanovky. Mimochodem – výhled z Monte Baldo na Alpy i samotné Gardské jezero je nezapomenutelný!

Monte Baldo

Limone sul Garda

Na severním břehu jezera se rozkládá městečko obklopené olivovníky a napěchované typickou italskou architekturou. Známé je třeba pěstováním citrónů a výrobou olivového oleje, vína, citrusových sirupů a tradičního limoncella (citrónového likéru).

Tenhle malebný kousek země vás dostane nejen svou přírodní krásou, ale i historií sahající až do středověku. Procházky typickými úzkými uličkami s barevnými domy spojte s návštěvou historických kostelů, které zaujmou i naprosté „neznabohy“.

Náš tip: Pokud se sem dostanete v úterý, od 8.00 do 13.00 hod. se zajděte podívat na místní trh, kde je k dostání čerstvé ovoce, zelenina, salámy, sýry a další dobroty!

Riva del Garda

Riva del Garda, označované jako perla severního břehu jezera, je magnetem pro milovníky vodních sportů a historie. Tohle malebné město láká svým šarmem, který kombinuje historické památky s moderními outdoorovými aktivitami.

Určitě běžte objevovat atmosféru hradu Rocca di Riva z roku 1124, kde v současnosti najdete expozici plnou pravěkých a středověkých nálezů z téhle oblasti. Město si ostatně snadno zamilujete pro jeho středověký ráz, který si uchovává dodnes.

Zaujme vás tu třeba 34 metrů vysoká kamenná věž Torre Apponale (první zmínka o ní pochází z roku 1273) a dva paláce na náměstí Piazza 3 Novembre, pak taky kostel Santa Maria Assunta ze 14. století a městská brána Porta San Michele ze 13. století. A udělejte si příjemnou procházku po pobřežní promenádě. Nebudete litovat!

Mohlo by vás zajímat: Tip na roadtrip: Kam se vydat s obytným vozem v Rakousku, Itálii a Slovinsku?

Borgo Medievale Canale di Tenno

Borgo Medievale Canale di Tenno, malebná vesnice zasazená do kopců, představuje dokonalý únik do minulosti. Toto středověké městečko s historickými kamennými domy a úzkými uličkami je ideální pro ty, kteří hledají autentický kousek italského venkova.

Procházky mezi historickými budovami a kostely vás vtáhnou do atmosféry, která připomíná dávné časy. Pokud rádi fotíte, jen tak vás odsud nejspíš nedostanou!

Vodopády Varone

V oblasti Gardského jezera najdete i obdivuhodné vodopády. Jmenovat můžeme Varone nedaleko Riva del Garda, které můžete pozorovat ze stezky, můstků a schodišť v jeskyni! Tohle okouzlující místo rozhodně stojí za návštěvu, i kdybyste třeba u Gardy už neměli moc času nazbyt.  

Vodopády jsou vysoké 73 metrů a vidět je můžete díky vtékání říčky Magnonne do jeskynního systému, kde se voda tříští o skály a padá do kotle. Jinak je ale prakticky všude, tak se připravte na to, že suší možná neodejdete.

A co tohle? Tip na roadtrip: Kam vyrazit s obytňákem v Chorvatsku, Albánii a Srbsku?

Vyhlídka Belvedere

U městečka Nago-Torbole se stoprocentně zastavte. Je tu totiž vyhlídka Belvedere, ze které je tak skvostný pohled na jezero a přilehlé hory, že se vám odsud nebude chtít.

Castello di Arco

Castello di Arco, zřícenina hradu nad městem Arco, nabízí nejen historické poklady, ale i nádherné výhledy na okolní krajinu a vinice. Tenhle hradní komplex vznikl někdy po roce 1000 a dneska představuje fascinující místo pro milovníky architektury a historie.

V létě se tu setkáte s nejednou expozicí a taky se můžete zúčastnit hudebních a jiných kulturních akcí, které se tu v turistické sezóně konávají.

Castello di Arco

Madonna della Corona

Madonna della Corona, klášter vytesaný do skal na východním břehu Lago di Garda, je mystickým místem pro návštěvníky hledající klid a duchovní zážitek. Klášter, který tu původně vznikl ve 13. století, byl o tři staletí později rekonstruován a dneska návštěvníkům nabízí fascinující architekturu v kontrastu se skalním masivem.

Pro turistiky chtivé jsou tu zase vynikající výhledy, zejména vydáte-li se ke klášteru zdola od vesnice Brentino (ale pozor, výstup trvá zhruba 2 hodiny a na cestě je spousta schodů).

Jednodušší je cesta od obce Spiazzi, kde zaparkujete a ke klášteru sejdete asi za 10–15 minut.

Madonna della Corona

Verona

Když vám při toulkách u Lago di Garda zbyde trocha času, zavítejte ještě do romantické Verony, kterou proslavil sám velký Shakespeare svým dílem Romeo a Julie. Známý a fascinující je i zdejší amfiteátr Arena di Verona i úžasně živá historická čtvrť, kde ochutnáte nejednu místní dobrotu a třeba i nakoupíte suvenýry.

Projít se běžte taky na Piazza delle Erbe (Zelný trh), náměstí, které vzniklo na místě někdejšího římského fóra a na němž dneska turisti obdivují měšťanské domy z 13.–17. století. Zatoužíte-li po procházce po významné třídě, zamiřte na Via Giuseppe Mazzini.

Mohlo by vás zajímat: FAQs: nejčastější otázky k obytným vozům a odpovědi na ně

Kde zaparkovat s obytňákem u Lago di Garda

Fantasticky krásných míst je u Gardského jezera habaděj, důležité je ale taky mít přehled o tom, kde můžete parkovat s obytňákem, až budete tenhle kousek Itálie objevovat.

Riva di Garda – ve městě na Via Brione najdete klasický stellplatz se zpevněnou plochou a docela blízko centra města. Prvních 48 hodin tu zaplatíte 1 euro za hodinu, pak se sazba zvyšuje na 5 eur za hodinu. Jen kousek odsud je kemp, kde můžete využít sociální zařízení a dá se tu i vyprat a usušit oblečení.

Gardastellplatz najdete i ve městě Garda, ale nejde o žádné luxusní místečko. V letní turistické sezóně může být jednak plné dalších obytných vozů a jednak si tu lidi často stěžují na hluk. Za noc zaplatíte 21 eur, v ceně je sprcha, toaleta a elektřina.

Bardolino – další stellplatz je ve městě Bardolino, a to poměrně blízko jezera. Zkušenost s ním ale nemáme a informace o ceně nejsou k nalezení.

Peschiera del Garda – „zakempovat“ to můžete i v Peschiera del Garda, v Area Camper Frassino. Tenhle stellplatz je hodně chválený, najdete tu elektřinu, wifi, sociální zařízení, místo na piknik, samozřejmostí je výlevka. První hodinu tu platíte 5 eur a každou další už jen 1 euro. Cena za 24 hodin se liší v závislosti na datu, kdy sem přijedete (24–30 eur).

Sirmione – zaparkovat se dá i v Sirmione, a to na centrálním parkovišti nebo v camper parku, kde je pěkná zatravěná plocha. V camper parku je zázemí jednoduché, chytíte tady wifi, najdete tu placenou sprchu a toaletu a elektřina bohužel není na všech stáních. Jsou tu ale i stinná místa pro obytná auta, což se v létě hodí, a výhled na jezero. Jen pár kroků odsud se můžete pěšky napojit na cestu, která vede do města podél vody.

Přejeme vám šťastnou cestu a spoustu nezapomenutelných zážitků!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *