Zavolejte nám +420 778 716 085
Dýšina u Plzně

Kam na jarní prázdniny obytňákem? Na hory i do termálů!

jarní prázdniny v obytňáku

Čekají vás jarní prázdniny, ale nemáte nápad, kam vyrazit? Ať už chcete jet s dětmi, nebo prostě jen využít pár dní volna k relaxaci ve dvou, máme pro vás tipy!

Jarní prázdniny trvají v roce 2024 od 5. února až do 17. března. Pokud chcete připravit dětem skvělé volno, o kterém budou ve škole dlouho vyprávět, nebo máte možnost užít si týden či prodloužený víkend se svou drahou polovičkou nebo cestovatelsky spřízněnou duší, neváhejte, půjčte si obytný vůz a jeďte!

Za horskými jezery do Rakouska

O tom, že je rakouská příroda nádherná, nemůže být pochyb. Nemusíte se do ní ale vydávat jen za zimními sporty nebo v létě za koupáním. Obdivujte zdejší krásy během jara – vyhnete se tak návalu turistů a poznáte oblíbená místa zase trochu jinak.

Náš tip: Achensee – největší tyrolské jezero

Achensee se často přezdívá Tyrolské moře. Je totiž jednak rozlehlé a jednak nedozírně krásné. Najdete ho mezi městy Achenkirch a Maurach (ze severu na východ) a Pertisau a Buchau (ze západu na východ).

Zatímco v letních měsících, kdy teplota vody dosahuje 18–20 °C, je toto místo zaslíbené vodním radovánkám, v brzkých jarních dnech si tu můžete udělat krásný výlet. Jezero se dá totiž obejít po okružní trase! Ta měří 22 kilometrů a zabere vám 6,5 hodiny čistého času.

Samozřejmě si ale můžete také užívat pohostinnosti zdejších městeček nebo si vyjet lanovkou na Zwölferkopf, odkud je nádherný výhled na samotné Achensee.

Jen necelou hodinku jízdy je pak vzdálený Innsbruck, město plné dědictví Habsburské monarchie. Tady najdete celou řadu míst, která stojí za vidění i bližší prozkoumání. Zmínit můžeme:

  • Stadtturm – městská věž je jednou ze zdejších nejvýraznějších památek. Věž, která tu stojí od 15. století, dříve sloužila jako zvonice a pozorovatelna. To druhé si ostatně můžete ověřit – jen si sem vystoupejte a podívejte se, jak krásně je odsud vidět na Alpy!
  • Hofburg – dokud jste nebyli aspoň u Hofburgu, nemůžete říct, že jste navštívili Innsbruck. Tento bývalý habsburský palác patří k těm nejvýznamnějším kulturním budovám na území Rakouska. Je součástí komplexu, do kterého patří celkem skvostných 18 staveb! V budově, která v 18. století dostala barokní kabátek, dnes najdete muzeum. Jeho nejpopulárnější částí je Sisi Museum (ta je věnovaná císařovně Alžbětě), ale najdete tu i další skvosty!
  • Maria-Theresien-Strasse – touto ulicí se jednoznačně musíte projít. Najdete na ní obchody, kulturní památky, restaurace s vynikajícím jídlem i kavárny na příjemné posezení. Pokud někde nasajete typickou atmosféru města, pak právě tady.

Na gurmánskou stezku do Německa

Jestli milujete ryby, pak ideální „jarňáky“ strávíte v Německu. Tady na severu země vznikla Fisch-Genuss-Route, která vede z Hamburku podél Labe a podél břehu Severního moře při ústí Labe a Vezery.

Stezka protíná tři spolkové země a dá se zdolat na kole, po vodě nebo třeba můžete zastavit na stěžejních místech s obytňákem. Podél stezky je totiž celá řada parkovišť, kde se to dá „zapíchnout“!

Tím, co všechna místa na trase spojuje, jsou ryby a rybí speciality. Ty se díky stezce dostávají do povědomí více lidí, jinak by zůstaly jen regionálním „tajemstvím“, což by byla škoda. Ochutnáte rybí rolky nebo třeba rybí tapas?

Pronájem obytného vozu: Cestujte svobodně a pohodlně!

Za gotickými poklady do Polska

Máte-li to blíž do Polska nebo vás to spíš táhne právě tam, ať už jedete odkudkoli, zamířit můžete na neuvěřitelnou Stezku gotických hradů (Szlak zamków gotyckich), která – jak už název napovídá – spojuje 12 gotických hradů v Pomořansku, Mazurách a ve Varmii.

Pokud máte historickou architekturu rádi, tímto výletem absolutně nic nezkazíte. A když zvládnete dva hrady denně (dá se to!), za 6 dní máte hotovo (pak už jen zbývá připočítat cestu tam a zpátky domů).

Náš tip: hrad Malbork

Chcete co nevidět spatřit největší cihlový hrad a zároveň největší gotickou stavbu na světě? Pak se během toulání po Stezce gotických hradů vypravte na hrad Malbork! Prohlídka tu trvá zhruba 3 hodiny a nezapomeňte si půjčit audioprůvodce v češtině, ať z návštěvy dostanete maximum.

Stavba započala už v roce 1274, ale taky během své existence prošel hrad spoustou rekonstrukcí. Byl totiž poničen třeba během válek se Švédskem, při dělení Polska, za napoleonských válek a nakonec i během bojů SSSR s Němci v roce 1945 – to bylo poškozeno neuvěřitelných 50 % stavby!

Od roku 1997 je hrad pod ochranou UNESCO a o tom, že skutečně stojí za návštěvu, svědčí i to, že se sem podívá na 600 000 osob ročně.

Vezměte s sebou na dovolenou obytňákem i svého pejska. U nás to jde!

Za pohodou termálů do Maďarska

Chcete si užít dokonalé wellness v příjemné vzdálenosti a nemuset u toho řešit ubytování? Vyjeďte s obytňákem do maďarských lázní! Ty jsou vyhlášené po celé Evropě, ne-li po celém světě, takže relax v nich je skutečným zážitkem.

Pokud ale nechcete volné dny jen proležet ve vodě, vypravte se do Sárváru. Obytňák můžete zaparkovat v kempu Thermal Camping a pak si užít následující:

  • Arboretum v Sárváru: zdejší arboretum je jedním z těch nejstarších v Maďarsku. Jeho historie sahá do 17. století a učarovat dokáže i dnes – třeba duby starými více než 400 let, platany starými více než 200 let nebo 130 let starými magnoliemi. Tuto atrakci najdete přímo ve středu města.
  • Dobrodružný park Sárvári Kalandpark: tento kousek Sárváru bude nejoblíbenější mezi dětmi. Pár kroků od lázní na ně čeká lanový park, 10 metrů vysoká lezecká stěna, zkouška střelby z luku nebo vzduchovky, hřiště, rýžování zlata nebo hledání pokladu.
  • Hrad Nádasdy: když zatoužíte po troše té historie, zajděte na hrad Nádasdy. Ten tu vznikl na přelomu 13. a 14. století na místě, kde už v 9.–10. století stával starý hliněný hrad. V současnosti jde o jednu z nejkrásnějších renesančních staveb v Maďarsku.  
  • Termální lázně Sárvár: tyto lázně si zamilujete, ani nebudete vědět jak. Aby byl relax dokonalý, odpočinková a léčivá zóna je oddělena od té zážitkové (v té není nouze o skluzavky, vodní děla nebo vlnobití). Součástí termálů je taky saunový svět. Lázně využívají dvou pramenů v okolí města, jejichž voda pomáhá při léčbě gynekologických a kožních potížích, stejně jako při problémech s pohybovým aparátem nebo dýchacím ústrojím.
  • Jezírka v Sárváru: jen kousek od termálů najdete soustavu 4 jezírek na 9 hektarech. Můžete se tu projít díky mostům, a když je tuhá zima, klidně se můžete přidat ke všem, co tu nadšeně bruslí. V teplejším období se tu dá úspěšně rybařit a taky brázdit vodu na lodičce.
  • Lázeňské město: projít se lázeňským městem, to je vždycky příjemný zážitek. Sárvár vás v tomto ohledu nezklame, jde o město krásně udržované. Za vidění stojí například kašna se světelnými a zvukovými efekty, kostel sv. Marka nebo kostel sv. Ladislava.

Obytňák na závody? Lepší zázemí už mít nemůžete!

Za krásami tuzemska aneb Kde si užít jarní prázdniny v Česku

Jestli se vám nechce jezdit daleko, ale doma taky volno trávit nechce, je tu ještě jeden tip. Objevte v obytňáku kouzlo Krušných hor. Ty stále ještě zdaleka nejsou ani v období jarních prázdnin přeplněné jako Krkonoše. Báječně si tu zalyžujete, užijete si wellness, prohlédnete si zajímavá města… Zkrátka na co jen budete mít náladu.

A kam konkrétně obytňákem na lyže?

  • Klínovec: největší lyžařské středisko v tomto pohoří se vám jistojistě zalíbí. Od roku 2018 je dokonce propojené se sousedním střediskem Boží Dar – Neklid. Obytňák tu může klidně přes noc stát na parkovišti P2, jen je vhodné udělat si předem rezervaci, ať všechno proběhne bez komplikací.
  • Klíny: otestovat můžete i Klíny, kde vás dostanou sjezdovky, tratě na běžky, wellness nebo vnitřní lezecká stěna. Parkovat se dá kousek od lanovky. Pitnou vodu vám po domluvě doplní v některé z budov areálu.
  • Boží Dar: lyžování pro začátečníky a rekreační lyžaře, ale i na 70 kilometrů běžeckých tratí, které patří k těm nejkvalitnějším v Česku – to je Boží Dar. Zkusit tu můžete taky snowtubing, zajít si na masáž nebo se vzdělat ve vlastivědném muzeu.

Kam to letos bude? Pokud máte prázdniny za sebou, nezoufejte a načerpanou inspiraci využijte příští rok!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *