Už se těšíte, až s obytňákem vyrazíte na výlet, ale některými praktickými záležitostmi si nejste jistí? To je v pořádku. Sepsali jsme pro vás odpovědi na ty nejčastější otázky, které dostáváme. A kdyby vám ještě něco chybělo, nebojte se ptát se dál.
- Jaký se sprchovat v obytném voze?
- Jak se splachuje toaleta?
- Kde a jak doplnit vodu?
- Jak vyprázdnit odpadní nádrž?
- Jak funguje elektrická přípojka?
- Jak dlouho vydrží baterie?
- Jak správně používat plynový vařič?
- Jak jezdit s obytným vozem?
- Jaké jsou rozměry obytného vozu?
- Jak fungují senzory jízdy v pruzích a čelní nehodová kamera?
- Jak používat markýzu a kempingový nábytek?
- Jak používat solární panel?
- Jaké doklady jsou potřeba na cestu s obytňákem do zahraničí?
- Jaká je spotřeba paliva?
- Jak se bezpečně přepravovat obytným autem?
- Jak se používá rádio s funkcemi DAB/USB/MP3/Bluetooth v obytňáku?
- Jak správně používat tempomat a asistent rozjezdu do kopce?
- Jak se správně zajišťuje a stabilizuje obytný vůz na místě?
- Jak funguje start/stop systém a kdy se používá?
- Jak nastavit a používat zrcátka?
- Jak správně zaparkovat pomocí parkovací kamery?
- Jaké vybavení je nutné pro připojení TV/12V/220V a jak se používá?
- Jak se správně používá a udržuje lednice a plynový vařič?
- Jaká jsou omezení a pravidla pro kempování s obytným vozem?
Jaký je postup pro sprchování v obytném voze?
V obytňáku se pohodlně osprchujete, to je jasné. Jen je potřeba udělat pro to pár kroků:
- Doplňte čistou vodu do nádrže. Příležitost k tomu budete mít třeba v kempech a samozřejmě se připravte už při výjezdu na výlet. Stačí k tomu vhodná hadice.
- Zapněte bojler a nechte si vodu ohřát. Pár desítek minut to může trvat, tak ohřev určitě nenechávejte na poslední chvíli.
- Jakmile budete mít příležitost, vypusťte odpadní nádrž, aby použitá „šedá“ voda nebyla i tam, kde nechcete.
Jak se splachuje toaleta v obytném voze?
Kouzlo cestování obytným vozem samozřejmě tkví i v tom, že se o toaletu nemusíte dělit s polovinou kempu. I s tou je ale nutné zacházet podle pravidel, aby se z ní nestala noční můra.
- Vodu do splachovací nádržky nemusíte doplňovat po každém spláchnutí. Stačí to až v okamžiku, kdy bude prázdná (nebo skoro prázdná).
- V našich obytňácích se setkáte s toaletami s klapkou – tu nejdříve odsunete, teprve potom spláchnete a znovu klapku zaklapnete. Tento krok nepodceňujte, jinak může při vysouvání kazety zvenčí dojít k nenávratnému poškození toalety.
- Po použití toalety v našich obytných vozech stačí vhodit dovnitř jednu speciální kapsli, lehce zalít vodou a je to.
- Když bude toaleta plná a bude potřeba ji vyprázdnit, ukáže vám to indikátor.
- A jak takové vyprázdnění probíhá? Jednoduše zvenčí vysunete kazetu, otočíte výpusť směrem ven, otevřete ji a počkáte, až bude kazeta prázdná. Pak je ideální ji ještě dvakrát propláchnout vodou, aby se pořádně pročistila.
- Když se budete o čistotu toalety a jejího okolí starat jako doma, bude vám v obytňáku do puntíku fajn.
- A aby bylo všechno naprosto v pořádku, používejte toaletní papír vhodný pro splachování v chemickém WC.
Kde a jak se doplňuje voda v obytném voze?
V obytném voze budete hospodařit s vodou. Proto ji musíte dopouštět. Když jedete z kempu do kempu, nemusíte si s tím moc dělat vrásky, ale pokud chcete přespávat mimo ně, je vždycky lepší myslet na dostatek vody s předstihem.
Do nádrže v Karlíkovi, Hugovi i Luďkovi se vejde 95 litrů vody. Máme vyzkoušené, že ve dvou je spotřebujeme maximálně za 3 dny. Proto neuděláte chybu, když každé 2–3 dny zastavíte v kempu, kde vodu doplníte. Řešit to ale můžete i dalšími kanystry s vodou. Z
Z této nádrže můžete čerpat vodu kamkoli, kde ji potřebujete – do dřezu, sprchy, na toaletu i do umyvadla. O nic jiného se tedy starat nemusíte.
Jak se vyprazdňuje odpadní nádrž v obytném voze?
V našich obytných autech je to úplná „brnkačka“. Zastavíte na určeném místě, kde můžete odpadní nádrž vypustit, a přitáhnete táhlo k sobě. Při předání vozu vám to určitě ukážeme, případně se můžete podívat na video z předávání obytňáku, v němž popisujeme všechno, co se dá ovládat zvenčí. O vypouštění nádrže mluvíme v čase 1:20.
Jak funguje elektrická přípojka?
V obytňáku máte k dispozici i elektřinu. Stačí se v kempu prostřednictvím přípojky dostat k jejímu zdroji. Pak můžete v autě svítit, poběží vám klimatizace, kávovar i lednička – ta si vždycky bere energii z dostupného zdroje. Primárně tedy z přivedené elektřiny, z plynových bomb nebo za jízdy z alternátoru vozu.
Jak dlouho vydrží baterie bez připojení na elektřinu v obytňáku?
V životě a na cestách se může stát ledacos. I to, že se ocitnete bez zdroje elektřiny. Pokud nemáte ani záložní zdroj v podobě centrály, nejspíš budete pátrat po tom, jak dlouho vám bude sloužit palubní baterie, aniž byste zrovna měli nastartovaný motor. Bohužel se ale nedá říct, co všechno baterie snese, než se vybije – je to totiž značně individuální.
Pozor! V obytném voze se setkáte se dvěma různými bateriemi – se startovací a s palubní. Vás určitě zajímá ta druhá…
Jak se používá plynový vařič v obytném voze?
Plynový vařič se v obytných vozech používá běžně, s troškou opatrnosti se tedy nemusíte ničeho bát.
- Nenechávejte zapnutý vařič bez dozoru a nikdy do blízkosti hořáků neodkládejte nic, co by mohlo začít hořet.
- Radši se vždycky po vaření ujistěte, že jste hořák vypnuli.
- Během vaření samozřejmě nepotřebujete, aby byl v autě průvan, ale otevřít okno a po vaření pořádně vyvětrat vůbec není od věci.
Co je potřeba vědět o jízdě s obytným vozem?
Co vám budeme povídat, řídit obytné auto není to samé jako řídit osobák, na který jste nejspíš zvyklí. Dobře to víme, proto vás vybavíme informacemi, ať už tady na webu a blogu, nebo třeba osobně a dodatečně i po telefonu.
Vyčerpávající odpovědi na otázky, které se týkají především toho, jak s obytňákem nakládat, najdete v našem průvodci půjčením obytňáku.
Co by se vám ještě mohlo hodit?
- Podívejte se, jak probíhá předávání auta v naší půjčovně obytných vozů.
- Koukněte, na co se můžete při cestování obytným vozem těšit.
- Obytný vůz se psem? U nás to vážně není problém. Sami jsme pejskaři a víme, že ta nejlepší dovolená je se čtyřnohým parťákem!
Extra radost uděláme všem, kteří hledají půjčovnu obytných vozů v Plzni a okolí. Sídlíme v Dýšině, odkud můžete odjet supermoderním obytňákem.
Náš tip: Nahodíme vám také inspiraci na výlety i na celé roadtripy!
Jaké jsou rozměry obytného vozu a kde s ním můžu parkovat?
Když si půjčíte obytné auto od nás, budete vědět, s jakými rozměry počítat.
- Karel: délka 7 308 mm, šířka 2 300 mm, výška 2 840 mm
- Luděk: délka 7 308 mm, šířka 2 300 mm, výška 2 840 mm
- Hugo: délka 7 308 mm, šířka 2 340 mm, výška 2 845 mm
Nejlepší, co můžete udělat, je mít rozměry svého vozu napsané na papíře a připevněné na viditelném místě. To proto, abyste mohli kdykoli snadno zkontrolovat, jestli se vejdete, kam potřebujete – například na kryté parkoviště, pod nižší můstek nebo užších uliček apod.
Parkovat můžete kdekoli, kde to není zakázáno – například z důvodu malého prostoru, menších parkovacích míst apod.
Jak fungují senzory jízdy v pruzích a čelní nehodová kamera v obytném voze?
Moderní obytné vozy jsou vybavené senzory jízdy v pruzích a taky čelní nehodovou kamerou. Tyto spolehlivé věcičky vám dost usnadní přepravu.
Senzor jízdy v pruzích
Kamerka umístěná (většinou) u zpětného zrcátka sleduje značení jízdních pruhů na silnici. Systém dokáže rozpoznat bílé a žluté čáry a funguje dvojím způsobem: buď zvukem či obrazem upozorňuje na nechtěné vybočení z pruhu (bez použití blinkrů), nebo dokonce zasáhne do řízení, aby vozidlo udržel ve správném pruhu.
Obecně je spolehlivost senzorů jízdy v pruzích vysoká, co ji ale může ovlivnit, to je kvalita značení na silnicích, povětrnostní podmínky a oslnění, případně stíny. Proto se vždy plně věnujte jízdě a berte senzor jen jako pomocníka.
Čelní nehodová kamera
Čelní nehodová kamera dokáže identifikovat vozidla a překážky, se kterými by se mohlo obytné auto dostat do kolize. Dokáže buď varovat (zvukem a obrazem), nebo dokonce spustí systém, který aktivuje brzdy, aby kolizi zabránil, nebo aspoň zmírnil její dopady.
Moderní čelní nehodové kamery jsou perfektně propracované a můžete se na ně spolehnout. Stejně jako u senzorů jízdy v pruzích jsou ale i tady situace, kdy může systém trošku „haprovat“ – při vysoké rychlost vozidla, na kluzké nebo mokré silnici nebo při obecně nepříznivých povětrnostních podmínkách.
Jak se používá markýza a kempingový nábytek?
Kempingový nábytek je skvělá věc – jakmile někde zabivakujete, postavíte si ven stolek, křesílka, vytáhnete markýzu a je pohoda. Pozor si dávejte na mechanické poškození a na povětrnostní podmínky, v nichž toto všechno používáte. Například vytažená markýza za silného větru nebo krupobití není úplně to nejlepší, co by mohlo být…
Ideální je udržovat nábytek v čistotě, zvlášť pokud s karavanem jedete na delší dobu. Víc se o něj ale starat nemusíte.
Jak se používá solární panel na obytném voze?
Ve dvou našich vozech je příprava na solární panel, v jednom (Luděk) už je solární panel jako takový. Klidně z něj můžete čerpat energii, jak na to, vám prozradíme při předávání obytňáku.
Jaké doklady a povolení potřebuji pro cestování obytným vozem do zahraničí?
Konkrétně u našich obytňáků nepotřebujete žádné speciální doklady. Řidičský průkaz skupiny B úplně stačí. Všechno ostatní (jako bílou „zelenou kartu“ nebo technický průkaz) zařídíme my. Na vás je pak třeba pořízení dálniční známky na dobu, po kterou ji využijete, v zemi, kdo které se chystáte.
Nezapomeňte na občanku nebo cestovní pas. A vůbec není od věci zaplatit si krátkodobé cestovní pojištění, vyloženě nutné to ale není a nevztahuje se to k obytnému vozu.
Jaká je spotřeba paliva u jednotlivých modelů obytných vozů?
Obytné vozy jsou těžší než osobní auta, proto taky mají větší spotřebu. Naše modely karavanů mají kombinovanou spotřebu 9 l/100 km (Hugo) a 10 l/100 km (Karel, Luděk).
Spotřeba pochopitelně závisí i na tom, jak moc auto „túrujete“. Ze zkušeností víme, že ideální je jet s obytňákem po dálnici zhruba do 110 km/h a udržovat konstantní rychlost. Vyšší rychlost nejenže zvyšuje spotřebuju paliva, ale obecně obytnému vozu neprospívá.
Kromě nafty potřebují naše auta doplňovat taky Ad Blue.
Jak se bezpečně přepravovat obytným vozem?
Při jízdě v obytném voze se rozhodně nemůžete volně pohybovat po prostoru nebo ležet na lůžku. Je třeba, aby byli všichni pasažéři usazení a připoutaní. Pokud s vámi pojedou děti, určitě myslete na autosedačku (tu nebo podsedák u nás musí mít děti do 150 cm nebo 36 kg).
Větší jistotu může zajistit izofix (ukotvení dětské sedačky, které se propojí s konstrukcí auta pomocí třmenů. Autosedačka musí být tak jako tak připevněná k plnohodnotnému sedadlu.
Jak se používá rádio s funkcemi DAB/USB/MP3/Bluetooth v obytňáku?
Tak jako kdekoli jinde. Pokud jste na tyto funkce zvyklí ze svého osobáku, budete přesně vědět, kam co zapojit a jak s tím následně pracovat.
Jak správně používat tempomat a asistent rozjezdu do kopce?
Moderní obytňáky jsou vybavené celou řadou vychytávek, které vám jízdu zpříjemní i usnadní. Kromě zmíněného senzoru jízdy v pruzích nebo čelní nehodové kamery je to také tempomat a asistent rozjezdu do kopce.
Tempomat
Jízda s tempomatem je opravdu pohodlná. Tento šikovný systém automaticky udržuje nastavenou rychlost vozidla, takže na dálnici nebo dlouhé rovině nemusíte neustále myslet na to, jestli vám náhodou neztěžkla noha na plynu nebo naopak nejedete pomaleji, než byste vzhledem k dálce, kterou chcete ujet, potřebovali.
Jakmile najedete na dálnici nebo před sebou máte dlouhou rovinu s minimálním provozem, tempomat zapnete a nastavíte rychlost, kterou později můžete zvyšovat nebo snižovat. Jakmile budete chtít tempomat vypnout, stačí sešlápnout brzdový pedál nebo spojku (u manuálních převodovek).
Tempomat je sice super věc, buďte ale vždy připraveni s nohou na brzdě, abyste včas zareagovali na nečekanou situaci. Je lepší na něj nespoléhat, když prší, sněží nebo jsou jinak nepříznivé povětrnostní podmínky.
Asistent rozjezdu do kopce
Rozjíždění do kopce je disciplína sama o sobě, s obytným vozem ještě o něco těžší než s osobákem. Naštěstí ale naše obytňáky mají i tento systém. Ten vám na dobu několika málo sekund podrží brzdový tlak i po uvolnění brzdového pedálu, takže se auto nerozjede dozadu z kopce, když budete potřebovat vyjet dopředu do kopce.
Asistent rozjezdu do kopce se často aktivuje sám, když detekuje sklon, ale můžete mu i pomoct – stačí před rozjezdem na chvíli sešlápnout brzdový pedál.
Když si nebudete jistí, že rozjezd i tak zvládnete, určitě můžete jako pojistku použít ruční brzdu – minimálně buďte připraveni po ní během okamžiku sáhnout.
Jak se správně zajišťuje a stabilizuje obytný vůz na místě?
Jednou z nejdůležitějších věcí, které potřebujete při cestování obytným vozem vědět, je jak ho správně zajistit a stabilizovat. To proto, abyste s ním třeba během noci nevědomky nepopojeli a nezpůsobili škodu na samotném obytňáku, ale třeba i někomu dalšímu.
Obytňák by měl být zajištěný vždy, když se chystáte v něm běžně „hospodařit“, pohybovat se v něm. Bez zajištění by se totiž mohl rozjet. Ne sice snadno, ale stát by se to rozhodně mohlo.
Co tedy udělat, aby byl obytný vůz na svém místě opravdu jako přikovaný?
- Základem je samozřejmě výběr rovinatého místa.
- Takové místo musí být samo o sobě stabilní, nesmí mít příliš měkké podloží a nesmí být rozmáčené. Z toho byste totiž později jen těžko vyjížděli.
- Klíny dejte pod kola, která jsou níž, a opatrně na ně najeďte, abyste vůz dostali do roviny. Potom zatáhněte ruční brzdu a zařaďte rychlost. V zimě je lepší použít protiklíny, aby „ručka“ nezamrzla.
- Případné houpání karavanu můžete ještě minimalizovat instalací stabilizačních nohou.
- Vždy, když už budete mít pocit, že je všechno v pořádku, pro jistotu vyzkoušejte uvnitř vozu nějaký ten pohyb.
Jak funguje start/stop systém a kdy se používá?
V novějších osobácích už je start/stop systém běžný. Pokud ale jezdíte starším vozem, nejspíš ho neznáte. Jeho použití je jednoduché.
Systém start/stop zajistí, že když kdekoli chvíli čekáte (například na křižovatce), vypne se motor. Účelem je zvýšit úsporu paliva, snížit množství vypuštěných emisí a také hluk.
A jak to funguje? Jakmile systém zjistí, že se vozidlo chystá zastavit, aktivuje se a po zastavení vypne autu motor (u automatu když má řidič sešlápnutý brzdový pedál, u manuálu když dojde k vyřazení rychlosti). Před samotným vypnutím ještě zkontroluje, jestli jsou k tomu vhodné podmínky – třeba dostatečně nabitá baterie nebo vhodná teplota motoru.
Kdy řidič s automatem uvolní brzdový pedál nebo řidič s manuálem sešlápne spojku a zařadí rychlost, systém motor okamžitě spustí. Můžete jet!
Jak se nastavují a používají elektrická zrcátka a vyhřívaná zpětná zrcátka?
Elektrická zrcátka už k dnešním autům patří. Pokud ale přece jen tápete, jak na jejich nastavení, tady je krátký návod:
- Zapněte zapalování.
- Vyberte si, jestli chcete nastavit levé nebo pravé zrcátko – k tomu slouží přepínač.
- Pak intuitivně posouvejte joystickem a sledujte, jak se úhel zrcátka mění. Jakmile dojdete k tomu, který vám vyhovuje, stačí joystick pustit. V zrcátku byste měli vidět zadní část auta i silnici a provoz za sebou.
A jak je to s vyhřívanými zpětnými zrcátky?
Vyhřívání zrcátek se obvykle aktivuje, jakmile zapnete vyhřívání zadního okna. V okamžiku, kdy jsou zrcátka odmražená nebo odmlžená, se zpravidla systém vypne, aby nedocházelo k plýtvání energie nebo přehřívání. Celá akce obvykle trvá pár minut.
Jak správně zaparkovat obytný vůz pomocí parkovací kamery?
Parkovací kamera je jednoznačně super věc. Vždy ale myslete na to, že i s ní vás může potrápit slepý (mrtvý) úhel. Proto je lepší před každým zaparkování obhlédnout prostor, udělat si o něm reálnou představu a pak si kamerou nechat pomoct.
Jaké vybavení je nutné pro připojení TV/12V/220V a jak se používá?
Je vám cesta dlouhá? Pak si ji určitě můžete zkrátit nejen poslechem hudby nebo podcastů, ale třeba i sledováním televize. Věříme, že to ocení především ti, kteří cestují s dětmi – ty se tak můžou bez problémů zabavit i na hodiny.
Speciální televize do obytných vozů odolávají vibracím, které za jízdy vznikají, a můžete je připojit k 12 V i 220 V. Kromě toho budete potřebovat ještě anténu, přijímač a standardní zásuvku (při 220 V) nebo kabel s adaptérem (12 V).
Chcete-li v obytňáku používat 12V systém, potřebujete baterii, ze které bude obytná část auta napájena. K tomu pak ještě zásuvky a kabeláž. Hodit se může měnič napětí.
Když chcete využívat 220V systém, musíte mít kabel, kterým spojíte zdroj s obytným autem, distribuční panel, který rozvede napětí po celém voze, a od věci není přepínač (mezi 12 V a 220 V).
Pokud se na cesty vydáte s některým z našich obytných vozů, o nic se nebudete muset starat. A v případě dotazů vám všechno vysvětlíme.
Jak se správně používá a udržuje lednice a plynový vařič?
Nic ohledně péče o lednici a plynový vařič v obytném voze řešit nemusíte. O všechno se postaráme my a vy auto dostanete na svou cestu v perfektním stavu. Určitě ale doporučujeme a prosíme, abyste lednici i plynový vařič udržovali v čistotě – většinou stačí všechno jen otřít vodou s jarem nebo mýdlem.
Ostatní, kteří obytné auto vlastní, to mají o něco složitější – u lednice je totiž pravidelně potřeba kontrolovat ventilaci a plynový systém, k tomu se občas musí přidat odstranění případné námrazy.
S plynovým vařičem jde zase ruku v ruce čištění, údržba trysek, kontrola hořáků (kvůli případnému ucpání) nebo plynového systému (kvůli netěsnostem).
Jaká jsou omezení a pravidla pro kempování s obytným vozem?
S karavanem nemůžete zaparkovat úplně kdekoli, kde se vám to zrovna zalíbí. Kromě kempů ale můžete využít parkoviště pro karavany, na nichž můžete stát 1–3 dny, případně stání pro karavany, kde často najdete i zdroj elektřiny a vody i možnost vypustit odpad.
Občas se stane, že prostě nemůžete jet dál, třeba kvůli únavě. Pak můžete zaparkovat na parkovištích pro vozidla do 3,5 t, ovšem ideálně někde úplně stranou, ať nepřekážíte. Nouzově to můžete zkusit i na benzínce, ale je lepší domluvit se s obsluhou.
Nepříjemnostem se vyhnete, když nebudete nikde nikoho blokovat, nebudete překážet v ulici nebo křižovatce, když nebudete dělat nepořádek a hluk.